Viete, ako znížiť glykemický index potravín?

Napísal Monika Mičúchová 11. december 2023

Určite to podaktorí z nás poznajú. Nie každému pomôže sedenie na toalete s mobilom či novinami v ruke. Zbožným prianím je, aby sa peristaltika čriev nejako upravila. Skúšame kadejaké sušené slivky, teplú vodu s treskou v majonéze a pečivom. 

freepik_sesam_powder

Ak chcete zlepšiť svoje trávenie, alebo len obohatiť svoj jedálniček o vlákninu, mali by ste skúsiť užívať psyllium. V skutočnosti to vôbec nie je zlá rada, pretože tento rastlinný doplnok výživy môže naozaj potešiť váš nespokojný žalúdok, a pritom so sebou priniesť aj rôzne ďalšie benefity. Čo to psyllium je a čím vám môže prospieť?

Psyllium je jednoročná rastlina, ktorej mleté ​​šupky sú pre ľudské telo nestráviteľné. Žalúdkom a tenkým črevom prechádza v nezmenenom stave. Ide v podstate o polysacharid, na ktorý naše telo nemá enzýmovú výbavu, preto ju nedokáže naše telo stráviť, takže z tela odchádza v takmer nezmenenej podobe. Aj napriek tomu má však mnoho benefitov a je dôležitou súčasťou jedálnička. 

Čo je zač, to psyllium?

  1. 1. Psyllium sa získava zo skorocelu indického a pochádza z južnej Ázie. Prášok sa vyrába zo šupiek a používa sa ako prírodné preháňadlo.
  2. 2. Prášok sa výborne rozpustí vo vode a pomaly v nej napučí. Vo výsledku z neho vzniká viskózna nestráviteľná látka, ktorá pôsobí v črevách ako kefka.
  3. 3. Okrem toho, že prášok dokáže pomôcť pri zápche, zväčšuje pri hnačke objem stolice a spomaľuje jej priechod hrubým črevom.
  4. 4. Túto vlákninu môžete vyskúšať pri chudnutí, pretože navodzuje pocit sýtosti.
  5. 5. Zároveň pôsobí ako prebiotikum, čiže podporuje rast a aktivitu črevnej mikroflóry.
  6. 6. Psyllium na seba dokáže viazať všetky škodliviny a vylučuje ich z tela von.

Tip: užívanie vlákniny sa nezapočítava do energetického príjmu. „Vďaka nej sa cítime dlhšie sýti a je prospešná pre naše črevné baktérie, ktorým slúži ako "zdroj" potravy. Užívaním vlákniny spolu s jedlom znižujeme glykemický index potraviny, čím prispievame k stabilnejšej glykémii po jedle“, uvádza Jana Ilbergová, výživová poradkyňa značky Prodietix.

Vláknina a chudnutie

V potravinách a doplnkoch výživy nájdeme dva typy vlákniny - rozpustnú a nerozpustnú. Každá z nich účinkuje trochu inak, ale obidve sú pre naše zdravie dôležité. V potravinových zdrojoch sú však našťastie väčšinou skombinované.

  1. 1. Nerozpustná vláknina sa správa ako taká “kefka na črevá”. Viaže na seba vodu, zväčšuje svoj objem a urýchľuje prechod natráveného obsahu tráviacim traktom. Táto vláknina je vylúčená z tela bez akejkoľvek zmeny. 
  2. 2. Rozpustná vláknina v tenkom čreve vstrebáva vodu a vďaka tomu získava gélovú konzistenciu. Táto hmota naopak trávenie trochu spomaľuje a pomáha nás tak viac zasýtiť.

Keďže rozpustná vláknina prirodzene potláča chuť do jedla, môže byť pri chudnutí skutočne nápomocná. Potlačením chuti do jedla je totižto pravdepodobnejšie, že znížite príjem kalórií, čo dokáže pomôcť pri snahe schudnúť.

Tip: výhodou psyllia je, že na rozdiel od ostatných druhov rozpustnej vlákniny (napr. inulín ).

Zdroj foto: Freepik

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.