Polievky

Polievka je jedlo, ktoré v zime príjemne zahreje, v lete osvieži, dáva pocit domáckej pohody, a môže tiež zasýtiť ako hlavné jedlo.

>> Móda >> Aktuálne >> Polievky

Národné zvyklosti sú rôzne. Niekde je polievka nevyhnutnou, takmer obradnou súčasťou hlavného jedla dňa, inde sa táto časť jedálneho lístka takpovediac odbije alebo úplne chýba. Na Slovensku patria polievky určite k obľúbenému typu jedál a dá sa tiež povedať, že sa tu varia dobré polievky.

Možno k tým "svojim" pridáte aj naše tipy:

Biela kapustová polievka /pre 6 osôb/

S u r o v i n y : 1 malá kapusta, 1 stredne veľká cibuľa, 1 1/2 šálky studenej vody, 1/2 lyžičky cukru, 1/2 lyžičky soli, 3 lyžice masla, 1/4 šálky múky, 2 1/2 šálky mlieka, čierne korenie

P o s t u p :
1. Kapustu a cibuľu posekajte, dajte do panvice a zmiešajte s vodou, cukrom a soľou. Túto zmes uveďte do varu a počkajte (asi 30 minút) kým sa odparí takmer všetka voda. Potom panvicu odstavte.
2. V druhej panvici nechajte rozpustiť maslo, primiešajte múku a za stáleho miešania (pri nízkej teplote) prilejte mlieko. Varte do mierneho zhustnutia a podľa chuti pridajte korenie.
3. Mliekovou zmesou zalejte "čakajúcu" zeleninu a premiešajte. Podávajte len teplé.


Jogurtova polievka /pre 6-8 osôb/

S u r o v i n y : 1 šálka bieleho jogurtu, 1 šálka mlieka, 2 uhorky (olúpané, pokrájané na kocky), 2 rajčiny (pokrájané na kocky), 2 lyžice čerstvého posekaného petržlenu, 2 lyžice posekanej pažítky, 2 lyžice olivového oleja, niekoľko lístkov čerstvej posekanej bazalky, soľ, čierne korenie

P o s t u p :
1. Zmixujte jogurt s mliekom.
2. Zmes nalejte do veľkej misy a pridajte všetky ostatné suroviny. Podľa chuti pridajte soľ a korenie. Podávajte studené.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.