Šalátové menu

Šaláty síce na dlhú dobu nezasýtia, ale tiež organizmus nezaťažia a dodajú mu vitamíny a vlákninu. Navyše, ich príprava je rýchla a ľahká. Šalátové jedlá vždy predstavujú príjemné oživenie jedálneho lístka - sú plné farieb, jemných chutí a tvorivosti sa pri ich príprave nekladú žiadne hranice.

freepik_salat_food_24

Vyskúšajte:

Kapustový šalát /pre 10 osôb/

P o t r e b u j e t e: 1/2 šálky rastlinného oleja, 1/2 šálky octu, 1/4 šálky kryštálového cukru, 1 lyžičku horčice, 1 lyžičku soli; 1 veľkú hlávku jemne nasekanej kapusty, 1 na kolieska nakrájanú cibuľu, 3 nastrúhané mrkvičky, 1 lyžicu jemne nasekaného petržlenu.

P r í p r a v a: Olej, ocot, cukor, horčicu a soľ dajte do panvice, priveďte do varu a povarte cca 1 minútu. Potom nechajte vychladnúť a dajte asi na 2 hodiny do chladničky. Medzitým nakrájajte a zmiešajte v šalátovej mise všetku potrebnú zeleninu, ktorú potom pripravenou zmesou polejete. (Tip: Chutným doplnkom šalátu sú malé, krehké hrianky potreté cesnakom.)

Syrový šalát /pre 6 osôb/

P o t r e b u j e t e: 3 šálky varenej ryže, 1/4 šálky na kocky nakrájanej sladkej červenej papriky, 1/4 šálky jemne nasekaného petržlenu; 1 a1/2 šálky na drobné kocky nakrájaného prírodného syra, 1 šálku kyslej smotany, soľ, korenie

P r í p r a v a: V šalátovej mise zmiešajte ryžu a zeleninu; potom zmiešajte syr a smotanu, ochuťte, pridajte k zelenine a dobre premiešajte. Podávajte.

Jarný šalát /pre 6 osôb/

P o t r e b u j e t e: 2 šálky odstopkovaného špenátu, 2 nasekané cibule, 6 blanšírovaných karfiolových ružičiek a 6 blanšírovaných brokolicových ružičiek, 3 na kolieska nakrájané rajčiny, trochu nasekanej zelerovej vňate; 3/4 šálky sladkej smotany, 2 lyžice majolky, 1 strúčik roztlačeného cesnaku, soľ

P r í p r a v a: Zmiešajte zeleninu a dajte ju na cca 1 hodinu do chladničky. Potom zmiešajte smotanu, majolku, cesnak, soľ a nechajte chladiť 1/2 hodiny. Zeleninovú zmes polejte dressingom a podávajte.

Zdroj foto: Freepik

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.