Vidlička v dejinách

Prešla dlhá doba, kým sa na naše územie dostala vidlička, predmet bez ktorého si dnes nedokážeme predstaviť stolovanie.


Vidličku používali stari Gréci podobne ako starí Rimania. Potvrdzujú to archeologické nálezy z 2. storočia n.l.. Približne v rovnakom období poznajú vidličku aj národy zo Stredného východu. Na rozdiel od dnešnej podoby, tá staršia mala len dva hroty.

Na Apeninský poloostrov sa vidlička dostáva z Byzancie v 11. storočí.
Priniesla ju so sebou v svadobnej výbave v roku 1003 byzantská princezna Maria Argyropoulaina, vnučka Konštantína VII., ktorá sa išla vydávať za benátskeho dóžu Pietra II. Orseolo. Obyvatelia vtedajšej Európy ju však považovali za diablov nástroj, čomu pripisovali aj ochorenie nastávajúcej nevesty.Ako súčasť príboru bola prijatá až v 14. storočí, hlavne na kráľovských dvoroch a u vyššej šľachty. Boli bohato zdobené polodrahokamami a vyrobené z drahých kovov striebra a zlata.

Vo Florencii ju používali v šľachtickej rodine Pucci, svedčia o tom maľby od Sandra Botticelliho. Nachádzali sa aj na dvore Lorenza Veľkého Medici, ktorý dal poslať vidličky ako svadobný dar Kataríne Medicejskej do Francúzska, ktorá sa tam vydala do kráľovskej rodiny Valois.  
Jej používanie sa rozšírilo až počas 17. storočia zásluhou mešťanov a vďaka zrušenia náboženského zákazu, ktorý vidličku od 11. storočia považoval za nástroj diabla. 
 


Vidličky  a vidlice súčasnosti

Dnes používame rôzne typy vidličiek. Podľa druhu pokrmu sa používajú vidličky v rôznych veľkostiach a s rôznym počtom hrotov.

Klasická jedálenská vidlička.

Vidlička na mäso s troma dlhými  hrotmi.

Rybacia vidlica, v kombinácii s rybím nožom je súčasťou príborov

Dezertná vidlička

Vidlička na ovocie

Fondue vidlice, s dlhou rukoväťou veľmi a dvoma krátkymi hrotmi.

Vidlice na komzumáciu slimákov.

Vidlica na kôrovce, veľmi krátka s dlhými hrotmi a zakrivenými.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.