Odvápňovanie...

... varných kanvíc a kávovarov je dôležité z hygienických dôvodov, ďalej pretože že sa tým chránia samotné spotrebiče a šetrí sa elektrická energia.

Pri každodennom použití varnej kanvice či kávovaru sa zákonite vytvára vodný kameň na povrchu ohrievacích telies (špirál) a vytvára tak izolačnú vrstvu. Táto nežiaduca izolačná vrstva bráni riadnemu prestupu tepla do okolia vody. Dochádza k prehrievaniu špirály a predlžuje sa doba nutná na ohrev vody, nie raz aj k poškodeniu spotrebičov.
Cena elektrickej energie nie je najnižšia a preto nie je nutné zbytočne "pestovať vodný kameň", ktorý nám tú spotrebu zvyšuje.

Vodný kameň, ktorý sa dostáva do vody ovplyvňuje kvalitu a chuť vody. Väčšina súčasných varných kanvíc má vo výbave mikrositká, ktoré zachytávajú malé čiastočky odlupujúceho sa vodného kameňa, ale na chuť vody to nemá žiaden vplyv. Vedeli ste, že vodný kameň má mikroskopicky členitý povrch? A práve na tomto povrchu sa môžu vytvárať kolónie baktérií, ktoré pri bode varu sú síce zničené, ktoré ale vyprodukovali škodlivé látky. Ďalšou radou odborníkov je, pri dlhšom nepoužití týchto spotrebičov, prvú dávku vody vyliať.

Varovné signály
- na povrchu špirály sa vytvoril vodný kameň
- predlžuje sa čas na ohrev vody, vtedy ide už o hrubšiu vrstvu vodného kameňa
- ako posledný signál je predčasné vypnutie spotrebiča pred vrením, týka sa to hlavne kanvíc so skrytým ohrievacím telesom

Ako odvápňovať
Vápenaté usadeniny sú chemicky zásadité, preto na odvápňovanie môžete použiť kyselinu, ale za podmienok aby ste spotrebič nepoškodili a aby bola zdravotne neškodná. Obchodná sieť ponúka širokú škálu takýchto prostriedkov. Väčšina týchto prostriedkov je zložená z kyseliny citrónovej alebo aminosírovej. Ale aj naša domácnosť nám ponúka lacnejšie možnosti na odvápnenie, používa sa potravinárska kyselina citrónová alebo jedlý ocot v určitom pomere s vodou.
Potravinárska kyselina citrónová je vhodnejšia na odvápnenie ako ocot, nakoľko je menej agresívnejšia. Odporúča sa použiť v pomere 2 kávové lyžičky na pól 1 / 2 vody.

Varná kanvica – nalejete roztok, ktorý len zahrejete aby bola voda len horúca a necháte ho pôsobiť 30 až 60 minút. Kanvicu potom opláchnete a prvú dávku vody po zovretí vylejete.

Zásobník kávovaru – naplňte roztokom a zapnite kávovar. Nechajte polovicu roztoku pretiecť do kanvice a na 30 minút kávovar vypnite. Po spomenutom čase zapnite kávovar a nechajte pretiecť druhú polovicu vody. Na záver pokračujte podobne ako pri varnej kanvici.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.