Varíme zdravšie

Každá majiteľka kuchyne má rada svoje „stroje“, ktoré jej pomôžu pri príprave jedál. Neodmysliteľnou súčasťou modernej kuchyne sú rôzne „roboty“,...

>> Móda >> Aktuálne >> Varíme zdravšie

...mikrovlnná rúra, varná kanvica, elektrická rúra a podobne. Pokúsime sa vám predstaviť parnú rúru, vo verejnosti nie tak známu. Parná rúra má svoje klady, ktoré ocenia hlavne tí, ktorým ide o zdravé varenie. Vedľa tradičných spôsobov tepelnej úpravy využíva aj výhody varenia v pare. Beztlaková para tepelne upravuje potraviny, spôsobom, že para jedlo obklopí, skondenzuje na ňom a predá mu svoje teplo. Pri takomto spôsobe nie je potrebné pridávať tuky, v potravinách sa zachovávajú vitamíny, minerály aj stopové prvky. Na druhej strane sa potraviny nevysušujú, nemenia chuť a farbu, zachovávajú si výraznú vôňu. Nedochádza k prenosu vôní, preto je možné pripravovať aj niekoľko jedál naraz. Z ekonomického hľadiska je zaujímavá aj kratšia doba prípravy. Parné rúry majú vyvíjač pary obvykle zabudovaný v rúre, ale parná rúra Miele má vyvíjač umiestnený mimo priestor varenia potravín. Tento spôsob varenia umožňuje aj jednoduché čistenie. Teploty je možné nastaviť od 30°C až po 230°C.
Pozitíva:
zdravšia príprava kompletného menu, úspora času, úspora energie

Trh ponúka aj kombináciu parnej rúry s teplým vzduchom, v tomto prípade rúra nemá priame napojenie na prívod a odvod vody. Obsahuje zásobník vody, ktorý je dopĺňaný. Pri tomto type rúry sa strieda klasická para s intervalom pečenia v pomere 1:3. Teplota pri tejto kombinovanej rúre nepresahuje 100°C.

Pozor treba dávať pri lacnejších a starších typoch na dvierka, ktoré sú výrazne teplejšie a pri otvorení hrozí popálenie. Preto je potrebné dodržiavať určité zásady a rúru otvárať asi po 20 sekundách o čom nás informuje display. Prinovších typoch je aj tento problém doriešený, vylepšeným systémom chladenia výparov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.