Digestory

Rôznorodé pachy a para sú značne nepríjemné vedľajšie účinky varenia; vďaka digestorom však nepredstavujú neprekonateľný problém...

>> Móda >> Aktuálne >> Digestory

- Pri kúpe moderného kuchynského odsávača si môžete vybrať medzi dvomi systémami: v jednom prípade sa vzduch očistí, recykluje a vráti sa späť do miestnosti; v druhom prípade sa vzduch vymení pomocou otvoru v obvodovom múre alebo vetracou šachtou ústiacou do komína. Oba typy digestorov (až na malé výnimky) majú rovnaký vzhľad. Rozdiely spočívajú vo filtroch. Odsávač recyklujúci vzduch vyžaduje dva filtre: kovový a s aktívnym uhlím; prvý slúži na zachytávanie tukov a druhý absorbuje pachy. Kovový filter sa dá ľahko vybrať a umyť (aj v umývačke riadu); filter s aktívnym uhlím sa musí z času na čas vymeniť, podľa intenzity varenia (elektronický ukazovateľ spoľahlivo meria dĺžku prevádzky a posudzuje celkový stav filtrov, t.j. indikuje stav nasýtenia).
- Moderné odsávače majú až päť výkonnostných stupňov s pridaním zotrvačného dobehu ("dovetrávaním" posledných zvyškov pachov). Inou možnosťou je vetranie v intervaloch, keď sa odsávač zapína každú hodinu na najnižší výkonnostný stupeň, vďaka čomu sa priebežne odstraňujú pachy a privádza čerstvý vzduch (ultrazvukový senzor veľmi citlivo sleduje hustotu vzduchu).
- Pri výbre digestora je tiež dôležité overenie jeho hlučnosti (pracovné podmienky v kuchyni by nemali mať nič spoločné s pristávacou plochou letiska...).
- Náš trh ponúka odsávače s odvetrávacími možnosťami od 210 do 600 kubických metrov vzduchu za hodinu; pri výbere digestora treba poznať objem kuchynského priestoru (z daného čísla sa odpočítava 20 percent, t.j. objem, ktorý zaberajú kuchynské zariadenia), pričom sa vychádza z osemnásobnej výmeny vzduchu za hodinu. Výsledná hodnota udáva hornú hranicu žiaduceho výkonu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.