Vyberte si rúru

Nevzdávajte sa klasickej rúry na pečenie, aj keď vaša kuchyňa ponúka iba minimálny priestor - "mikrovlnka" jej konkurovať nemôže...

>> Móda >> Aktuálne >> Vyberte si rúru

Varenie v mikrovlnnej rúre nepochybne šetrí čas (i priestor), hodí sa však predovšetkým na rýchloprípravu polotovarov - jedlo z "mikrovlnky" nebude mať jednoducho nikdy takú chuť a vôňu, ako jedlo uvarené tradičným, pomalším spôsobom.

Pokiaľ patríte k tým, ktorí majú výberovú dilemu klasická rúra či "mikrovlnka" už za sebou a uvažujete aký typ klasickej rúry uprednostniť, radíme: Vyberte si rúru s teplovzdušným ohrevom, v ktorej neustále cirkuluje prúd horúceho vzduchu (pomocou ventilátora nainštalovaného na zadnej stene rúry) - prúdenie vzduchu zabezpečuje rýchlejší prenos tepla, a tak sa teplota môže nastaviť nižšie až o 30 stupňov v porovnaní s rúrou majúcou bežný dvojúrovňový (horný a dolný) ohrev.
Ak radi grilujete rozhodnite sa pre teplovzdušnú rúru doplnenú grilom. Milovníkom múčnikov bude zasa vyhovovať rúra s kombinovaným vybavením - t.j. s dvojúrovňovým vyhrievaním a prúdiacim vzduchom (na pečenie piškótového cesta sa odporúča dvojúrovňový ohrev, na odpaľované cestá systém prúdiaceho vzduchu).

Vymoženosťou najmodernejších rúr je takzvaná termo-ihla - t.j. snímač teploty, ktorý sa na začiatku pečenia zapichne do pripravovaného jedla. Potom sa vyberie požadovaný program, určí sa hmotnosť pečeného jedla a celý zvyšný proces pečenia zostáva "na pleciach" automatiky. Teplomer stanoví, kedy bude proces pečenia ukončený a po dosiahnutí požadovaniej teploty sa rúra automaticky vypne. Systém fuzzy-control reguluje teplotu veľmi presne (na jeden stupeň) - to dokážu oceniť napríklad milovníci doma vyrábaného jogurtu alebo kysnutých koláčov.
Automatika je v každom prípade výborná vec: naprogramovať sa dajú aj dva po sebe idúce kroky ohrievania, čo je veľmi užitočné napríklad pri pečení chleba alebo pri biologickom dusení mäsa. Nastaviť si čas začatia a ukončenia pečenia umožňuje tiež odísť a venovať sa úplne inej činnosti, a po návrate nájsť hotový obed alebo večeru. K ďalším výhodám modernej rúry patrí funkcia rýchleho rozohriatia, ktorá predstavuje až 35 percentnú úsporu času (bez vyššej spotreby energie) - pričom po dosiahnutí nastavenej teploty sa rúra automaticky prepne na zvolený spôsob vyhrievania.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.