Varné centrum

Stará múdrosť vraví, že srdcom domu je kuchyňa a srdcom kuchyne ohnisko. "Ohniskom dneška" je takzvaná varná zóna. Ako by mala vyzerať?

>> Móda >> Aktuálne >> Varné centrum

- Základom varnej zóny je, samozrejme, sporák. Dva základné typy, t.j. plynový a elektrický, dnes dopĺňajú viaceré koordinované druhy; veľký úspech majú tzv. keramické varné platne; stále obľúbenejšie sú tiež delené verzie sporákov so samostatnou varnou platňou a rúrou.
- Výhodou v domácnosti je plynová prípojka, čo znamená možnosť používať plynový sporák; žiadnu inú energiu totiž nemožno využívať úspornejšie. U elektrických sporákov sa odporúča vybrať si sklokeramické (ceranové) platne, ktoré môžu byť kombinované so sálavými, plynovými alebo indukčnými systémami.
- Treba vedieť, že pri halogénovom prstencovom ohreve sa platňa rozpáli ihneď po zapnutí; elektronickou identifikáciou varnej nádoby sa určí jej veľkosť i poloha a senzory pomocou signálov informujú o nastavení optimálneho prísunu energie.
- Zabudovaný systém autofókus zasa zabezpečuje automatické prispôsobenie veľkosti varnej plochy veľkosti položenej nádoby; po odložení nádoby sa zohrievanie automaticky vypne.
- Pre mnohých je veľkým prínosom skutočnosť, že indukčné varenie vylučuje pripálenie, pretože teplo sa vyvíja priamo na dne nádoby a varná plocha ostáva studená; zároveň dochádza k najmenšej spotrebe energie.
- Kto varí pravidelne či s láskou, môže využiť kombinované varné pulty s plynovými horákmi, sklokeramickým dvojkruhom a grilom, ktoré umožňujú pustiť sa aj do toho najodvážnejšieho kulinárskeho umenia.
- Netreba tiež zabúdať na to, že každá varná zóna je tvorená okrem samotného sporáka viacerými pracovnými plochami; skúsený kuchár dobre vie, že prácu v kuchyni významne uľahčujú pracovné pulty rozličnej výšky: napríklad tvorba cukroviniek, šľahaných dobrôt a nápojov vyžaduje vyššiu pracovnú plochu (ako je štandartných 90 cm od zeme); úkony kladúce nároky na prácu ramenných svalov, napríklad miesenie a vaľkanie cesta alebo krájanie zeleniny, vyžadujú nižší pracovný pult...

Pri zariaďovaní novej kuchyne teda premyslite každý detail a využite, čo pokrok ponúka, polovica práce sa vďaka tomu urobí takmer sama.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.