Búrky...

...a elektrické spotrebiče sa nie veľmi znášajú. „Vďaka“ silnému elektrickému náboju môžu ovplyvniť ich fungovanie a ľahko sa stane, že sa poškodia.

>> Móda >> Aktuálne >> Búrky...

Elektrické spotrebiče sú pred nárazmi elektrického prúdu v bezpečí, vtom prípade ak sú vypojené zo siete, alebo keď ich máte dobre ochránené. Preto je dôležité mať dobre nainštalované elektrické vedenie, pretože pri náraze blesku, prechádza množstvo energie. Napätie sa do spotrebičov môže dostať napríklad cez rozvodnú sieť alebo anténu. Problémom sa môžete vyhnúť, keď počas búrky vytiahnete televízor zo zásuvky.

Výpadok elektrickej energie počas letných búrok býva častým javom, ktorý tiež dokáže napáchať škody. Súčasné moderné elektrospotrebiče ako sú práčky, umývačky riadu ak sa počas cyklu zastavia, pamätajú si v akej fáze programu boli zastavené a po obnovení elektrickej energie v ňom pokračujú.
Chladničky a mrazničky sú náročnejšie na zachádzanie. Pri ich častejšom otváraní sa automaticky zvyšuje teplota a potraviny sa po niekoľkých hodinách začnú kaziť. V tom prípade ak viete, že nebude možné obnoviť čo najskôr elektrickú energiu, premiestnite potraviny do mrazničky, kde vydržia podstatne dlhšie. Skúsenosti potvrdili, že teplota rastie pomalšie v plnej mrazničke, než v prázdnej alebo poloprázdnej. Základné informácie odolnosti spotrebičov, výrobcovia obvykle poskytnú.


- potraviny v chladiacom boxe pri type chladničky s jednými dverami zostanú v prípade výpadku elektrického prúdu nepoškodené až desať hodín
- v spotrebičoch so štandardnou izoláciou (polyuretánová pena – cca. 5 cm), uchovajú potraviny až dvadsať hodín
- spotrebiče s najvyššou kvalitou sa zaobídu bez energie až 60 hodínnajmodernejšie kombinované chladničky sú vybavené indikátorom vysokej teploty. V prípade prerušenia dodávky elektrickej energie, indikátor poskytne akustickú a vizuálnu informáciu o dosiahnutej najvyššej teplote.

Viete čo je nulová zóna?
Najmodernejšie chladničky majú funkciu s tzv. nulovou zónou – perfektfresh, biofresh, vitafresh. Teplota sa v tejto zóne pohybuje okolo nuly a reguluje si vlhkosť medzi 50 až 90 stupňami. Táto funkcia je ideálna pre šalátovú zeleninu, kde je schopná sa udržať čerstvá až desať dní.
Mikroorganizmy, ktoré spôsobujú poškodenie potravín sa v týchto podmienkach rozmnožujú pomalšie. Nulová zóna sa skladá z dvoch častí, jedna je na uchovávanie zeleniny a ovocia, druhá je ideálna pre syry a údeniny.
Potraviny a nulová zóna: hríby - 7 dní, jahody – 5 dní, mäkký syr – 30 dní, mladá cibuľka – 30 dní....

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.