Kuchynské schémy

Základný náčrt kuchyne navrhuje projektant vždy podľa možností danej miestnosti a zároveň podľa konkrétnych potrieb jej užívateľov.

>> Móda >> Aktuálne >> Kuchynské schémy

Existuje päť základných pôdorysných typov kuchýň:

Kuchyňa v jednej línii - predstavuje typ usporiadania v jednej línii pozdĺž steny; je vhodná pre veľmi malé priestory - drez býva umiestnený v strede, sporák a chladnička po bokoch; zabudované spotrebiče uvoľňujú maximum priestoru na využitie pracovnej plochy.
"Chodbová" kuchyňa - lemuje protiľahlé steny; drez, chladnička a priestor na uskladnenie potravín sú umiestnené na jednej strane, sporák na druhej strane.
Kuchyňa v tvare L - tento typ je vhodný pre otvorené, alebo malé štvorcové miestnosti; drez môže byť umiestnený v strede pracovného trojuholníka.
Kuchyňa v tvare U - predstavuje typ neprerušeného priestoru; drez býva zvyčajne umiestnený v jeho strede, sporák a chladnička po stranách oproti.
Kuchyňa s "pracovným ostrovom" - tento typ kuchynského usporiadania potrebuje dostatok priestoru a premyslený návrh, aby sa zabezpečila ekonomika pohybu. Daný typ kuchyne uprednostňujú hlavne profesionáli; "pracovný ostrov" môže slúžiť tiež ako predel medzi kuchyňou a ďalšou miestnosťou (jedálňou, "obývačkou").

Pri každom type kuchyne musí byť starostlivo rozvrhnutá pracovná plocha: hlavný priestor určený na prípravu jedla býva umiestnený medzi drezom a sporákom.
Prístroje na varenie (sporáky, rúry, grily) musia byť umiestnené tak, aby sa horúce hrnce a panvice dali rýchlo preložiť z horúceho podložia na potrebné miesto; v ich bezprostrednom okolí sa tiež musí dať pohodlne pracovať - nemali by byť umiestnené v rohoch, pod záclonami a bez digestora ani pod kuchynskými skrinkami.
Drez by sa mal nachádzať v blízkosti uloženého riadu, čo najbližšie k umývačke riadu a odpadkovému kôšu, nikdy nie na rohu.
Úložné priestory môžu tvoriť napríklad otvorené police po celej ploche stien, ponúkajú ľahký prístup k uloženým veciam, dokonalý prehľad a jednoduchú hygienickú údržbu; veľmi dôležitý je invenčný návrh na praktické využitie rohových priestorov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.