O liposukcii

Ploché brucho, štíhle stehná a kolená bez tukových vankúšikov - to je túžba väčšiny žien, ale aj mužov. Jej naplnenie si však žiada obete.

>> Móda >> Aktuálne >> O liposukcii

Jedna z ciest k štíhlej línii, ktorú vytýčili moderné technológie, je tzv. liposukcia - lokálne odsávanie telesného tuku (ide o formovanie určitých častí tela, nie o riešenie problému celkovej obezity). Keďže tuk má v organizme významnú termoregulačnú funkciu, je energetickou zásobárňou a zásobárňou tekutín, jeho odstránenie (prebiehajúce za celkovej anestézie) nie je tak bezvýznamným aktom, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Má viacero nevýhod a vyžaduje si značnú dávku odhodlanosti a sebazaprenia. Každý, kto sa zaoberá možnosťou využitia tohoto zákroku pozná jeho pozitívne výsledky - dosiahnutie želaných tvarov, zvýšenie sebavedomia, rozšírenie sociálneho uplatnenia... a v nadšení preto neraz trivializuje sprievodné okolnosti. Absolvovať odsávanie telesného tuku však znamená i nasledovné :
1. Pri liposukčnom zákroku chirurg nemôže výkon štandartne kontrolovať zrakom, takže je možné poškodenie nervovo-cievneho systému a v prípade nadmerného odsatia tuku môže prísť i k rozvratu vnútorného prostredia organizmu. V Európe a USA bolo z daného dôvodu zaznamenaných niekoľko úmrtí.
2. Pooperačné bolesti (samozrejme tlmené liekmi) sprevádzajú pacienta 2-3 dni, kým sa zredukuje opuch rany tlačiaci na nervové ukončenia.
3. Pri odsávaní tuku dochádza k popretrhaniu cievok rôzneho priemeru, preto bežným pozákrokovým prejavom sú rozsiahle krvné výrony, kvôli ktorým je potrebné minimálne 6 týždňov nosiť tzv. liposukčné (sťahujúce) prádlo.
4. Hojenie rany sprevádzajú pocity "poťahovania" kože a podkožia, pričom vonkajší vzhľad kože sa nie vždy upraví podľa želania. Okrem možných kožných previsov, ktoré sa musia operačne odstrániť, pomerne často vznikajú deformity kožného povrchu - tzv. celulitídový (jamkový) efekt.
5. Konečný proces hojenia "odsatých" častí tela je rôzny a môže trvať tri mesiace i viac. Ako povedal MUDr. Dobroslav Šiška, primár plastickej chirurgie bratislavského Ústavu lekárskej kozmetiky, a.s., 98 percent úspechu pri zákroku je podmienených odbornými schopnosťami a profesionálnou zodpovednosťou chirurga a o 2 percentách výsledného efektu vždy rozhodujú individuálne dispozície organizmu, normálne hojenie rany bez komplikácií spôsobených infekciou a pooperačná disciplína klienta.

Pre ilustráciu: liposukcia brucha by vás tento rok v bratislavskom Ústave lekárskej kozmetiky, a.s. stála 15 000 Sk, liposukcia stehien s redukciou kože 18 000 Sk a napríklad liposukcia tváre a krku 8800 Sk (v uvedených cenách nie sú zarátané náklady na odborné vyšetrenie, cena narkózy, náklady na ošetrovanie pacienta po operácii a ani náklady na ubytovanie - t.j. lôžko).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.