Ako chudnú Angličanky

Máte nadváhu a hodilo by sa vám niekoľko praktických rád ako schudnúť? Inšpirujte sa úspešne chudnúcimi Angličankami...

Angličanky rôzneho veku a profesie, ktoré pri redukcii nadváhy spolupracovali so známymi londýnskymi gastroenterológmi, zhrnuli svoje skúsenosti s chudnutím v zozname konkrétnych odporúčaní. Tu sú:

Vnímajte chudnutie nielen ako biologický, ale aj ako psychologický proces.
Ak niečo označíte nálepkou "to nemôžem", automaticky k tomu pripútate svoju pozornosť. Poviete smerom k lákavému zákusku "nie" a už vám nezíde z mysle. Nakoniec neodoláte a zjete "tú prekliatu vec" bezo zvyšku. A pretože ste porušili zákaz, získate pocit, že v danej chvíli na tom už nezáleží a dáte si namiesto jednej maškrty dve - naposledy(!)... Jedlo sa takto stáva zdrojom úzkosti, stresu a obáv; vzbudzuje vo vás pocit viny za porušovanie stravovacích "smerníc", ktoré ste si vymysleli.

Prestaňte sa na seba hnevať! A zbavte sa filozofie "od zajtra"...
Prax dokazuje, že zlyhanie "diétneho postoja" vedie vo väčšine prípadov doslova k "obžerstvu". Strata zábran a odloženie sebatýrania na neskôr sa totiž nemôže prejaviť inak, ako absurdným prejedaním: treba si dopriať to, čo už zajtra nebude možné... Za jeden deň predsa nemožno pribrať...!? Chyba! Priveľa uhľohydrátov vždy vedie k nadmernému ukladaniu tuku (energiu si telo odčerpá z proteínov svalovej hmoty); navyše ženské telo má sklon ukladať tuky do zásoby, vďaka čomu je schopné kŕmiť dieťa aj v čase hladomoru.

Nezakazujte si jedlo a jedzte, čo vám chutí, ale(!) v malých množstvách. Príťažlivosť zakázaného tak pominie.
Ak milujete zemiakové lupienky alebo kokos v čokoláde, nebráňte sa - dajte si dve, tri sústa - a zistíte, že je to síce chutné, ale nie je to až také úžasné, ako to ospevuje fantázia! A bezbrehá túžba po maškrte sa stratí. Preto majte vždy k dispozícii zopár sušienok alebo kúsok syra; keď vás prepadne chuť, zahryznite do niečoho a vychutnajte si to - v pokoji, posediačky. Trochu tuku telo aj myseľ upokojí a nespustí sa proces stupňovania túžby.

Nesnažte sa proces chudnutia urýchliť.
Ak sa chcete v záujme rýchleho výsledku kŕmiť iba ovsenými vločkami a mrkvou, pravdepodobne zase skončíte pri obžerstve; a to hneď z dvoch dôvodov: Efekt chudnutia nebude uspokojivý, pretože organizmus pochopí o čo sa snažíte a bude sa usilovať zakonzervovať existujúce zdroje energie, v dôsledku čoho vám klesne metabolizmus. Zároveň sa začne stupňovať vaša chuť na plnohodnotné jedlo (ktoré organizmus upokojuje) a začnete myslieť na "veľké hody".

Naučte sa kupovať a jesť chutné veci chudobné na tuk. Vaše telo prestane rebelovať a prispôsobí sa svojej "novej slobode" - t.j. pocitu nasýtenosti a výkonnosti súčasne.
Ak patríte k tým, ktorí pociťujú zvieravý hlad medzi dvomi jedlami, rozdeľte si tri denné porcie na päť dávok. Udrží to pocit nasýtenosti a stabilnú hladinu krvného cukru, zabráni to výkyvom nálady a prejedaniu. Treba tiež myslieť na to, že metabolizmus je najaktívnejší napoludnie, kedy spotrebuje až 75 percent jedlom dodávanej energie. Zariaďte sa podľa týchto skutočností: jedzte každé tri hodiny a najväčšiu dávku jedla nech predstavuje výživný, ale na tuky chudobný obed.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.