Rozšírené cievky

...sú kozmetický defekt, ktorý sa vyskytuje na tvári i na tele, hlavne na stehnách. Často býva dôsledkom dedičnej predispozície.

>> Móda >> Aktuálne >> Rozšírené cievky

Rozšírené cievky sa vyskytujú na pleti, ktorá má sklon k suchosti; u ľudí, ktorí sú vystavovaní dlhodobému a opakovanému pôsobeniu slnka, chladu a vetra; u tých, ktorí sú daným kozmetickým defektom dedične zaťažení; a ako súčasť niektorých ochorení, napr. ružienky.Jednotlivé rozšírené žilky alebo súvislá sieť žiliek prípadne pavúčikový névus (červená bodka, z ktorej sa do strán rozbiehajú cievky) sa objavujú predovšetkým na nose a lícach.
Takzvané metličkové cievky (niekedy i plasticky vystupujúce cievky, miestami až uzlíky) sa vyskytujú na nohách, predovšetkým na stehnách, najmä u žien. Bývajú výrazom závažnejších zmien kože a cievneho systému dolných končatín. Môžu sa objaviť už v puberte, ako dôsledok nadmerného zaťažovania nôh pri športovaní; bežne sa vyskytujú u ľudí s príliš "mobilným" zamestnaním (čašníčky, kaderníčky, predavačky...); ako aj u žien, ktoré si nevedia predstaviť život bez vysokých podpätkov.

Alfou a omegou prevencie rozšírených cievok na tvári je dokonalá ochrana pred "ničivými" poveternostnými vplyvmi - horúčavou, mrazom, prudkými zmenami teplôt a vetrom. Odporúča sa tiež nekonzumovať alkohol, čiernu kávu a horúce jedlá. Pri suchej pleti je treba úplne vynechať čistenie mydlom a používať iba jemné pleťové mlieko a špeciálny výživný krém s upokojujúcim, protizápalovým účinkom alebo krém, ktorý poskytuje cievnu ochranu, t.j. zlepšuje pružnosť cievok. Vhodným doplnkom ošetrovania postihnutej pleti sú odborné zásahy (napr. biostimulačným laserom) a liečebné masáže. Odstraňovanie rozšírených cievok sa uskutočňuje na princípe selektívnej fototermolýzy - účinkom tepelnej energie prostredníctvom laserového lúča sa rozšírené cievky zničia, pričom okolité štruktúry zostávajú neporušené.
Prevenciou metličkových cievok na nohách je redukcia nadváhy, nepreťažovanie nôh a pohodlná obuv. Odporúčajú sa tiež špeciálne cvičenia a nosenie elastických pančúch. Odstraňovanie metličkových cievok sa prevádza laserom, tiež pomocou sklerotizačných roztokov, ktoré sa aplikujú do cievky (tento zákrok je však nutné opakovať) alebo (u väčších cievok) chirurgickým zákrokom prípadne kombináciou všetkých uvedených metód.

Konzultované s MUDr. Eleonórou Lukáčovou (primárkou dermatológie Ústavu lekárskej kozmetiky, a.s.).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.