Americká krása...

...je zložitá vec. Problémom je napríklad odpoveď na otázku: Môžu byť črty tváre módne? Alebo: Môže existovať ideálny nos nezávisle od typu tváre?

>> Móda >> Aktuálne >> Americká krása...

Zdá sa, že pokiaľ ide o "beauty", Amerika konečne smeruje k väčšej prirodzenosti. Odzvonilo americkým "prši-noštekom" a do centra pozornosti sa dostávajú tváre s matematicky nedokonalými proporciami, ale zato s vlastným výrazom. Vyhláseným príkladom sa stala herečka Catherine Zeta-Jones.
Podľa posledného prieskumu Americkej akadémie tvárových plastických a rekonštrukčných operácií (AAFPRS) uvedená dáma reprezentuje ideálnu ženskú tvár. "Je to tvár nového desaťročia," vykrikuje do sveta prezident AAFPRS Shan Baker, M.D. (Doctor of Medicine). Oponenti jeho názoru však nadšené adeptky na "aktuálnu" krásu varujú: Dobre si to premyslite, než sa rozbehnete s vystrihnutým obrázkom v rukách k plastickému chirurgovi! Ak by bola Catherine Zeta-Jones "tvárou desaťročia" (čo znie ako hudba ušiam pracovníkov firmy Elizabeth Arden, ktorá sa pre Catherine rozhodla ako pre vzor, ktorý je momentálne hodný "opičenia sa"), potom už o päť rokov budú jej ostro rezané lícne kosti a typ nosa iba "zašlou slávou"; ako archaická kabelka meniaca sa na "módnu hanbu".

V roku 2000 išlo v Amerike 6,3 milióna žien pod nôž plastického chirurga - s nádejou, že zázraky estetickej chirurgie pre nich urobia, čo len môžu. Toto odvetvie medicíny ešte nikdy nebolo také vyhľadávané; perfektný vzhľad a isté detaily ešte nikdy neboli také dôležité. Rovnako populárne sa však stali aj súdne procesy a publikovanie rôznych trápení, ktoré plastická chirurgia priniesla ako vedľajší produkt. Ikonami estetickej chirurgie sa stali viaceré celebrity: Cher, Joan Rivers, Michael Jackson, Jocelyne Wildenstein (čo je zvlášť dokonalý príklad šialených excesov). A následne sa dostavilo znechutenie verejnosti. Zmena vzhľadu "z rozmaru" (od nosa až po objem hrudníka) sa aj v Amerike začala vnímať podstatne kritickejšie...
"Samozrejme, stále existuje kategória ľudí, ktorá berie zásahy plastickej chirurgie ako istý symbol spoločenského statusu a vypnutú pleť ako najväčší kapitál, ale je ich čoraz menej," vysvetľuje plastický chirurg z Manhattanu Darrick Antell, M.D. "Moji klienti chcú väčšinou len lepšie vyzerať, nie byť iní. A už netrvajú na odstraňovaní každej vrásočky. Dalo by sa povedať, že chcú svoj vzhľad osviežiť."

V Amerike teda zahájila ťaženie nová móda - natural beauty!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.