Spánkom ku kráse

Aj vy zabúdate na "spánkovú kozmetiku"? Chyba, spánok nenahradia ani tie najlepšie líčidlá. Očiam a pleti dá jas a sviežosť len primeraný odpočinok. Spánok pomáha organizmu zbavovať sa odpadových látok, ktoré sa podielajú na jeho starnutí. 

woman morning_2017

O význame výdatného spánku pre krásu preto asi netreba veľa hovoriť. Kedy je však spánok skutočne osviežujúci? A ktoré "spánkové klišé" je pravdivé?

- Do postele sa nemá chodiť s plným žalúdkom(?).

Áno. Plný žalúdok núti telo pracovať, a tým ho udržiava v stave bdenia; okrem toho sa pri trávení sťahuje krv z mozgu, a tá je potrebná na napĺňanie mozgových buniek "čerstvými stavebnými látkami".

- Spať treba v zatemnenej a chladnej miestnosti(?).

Áno. Svetlo dráždi zmysly a ruší spánok.V spálni majú byť na oknách dobre priliehajúce žalúzie alebo závesy; teplota v miestnosti na spanie by mala byť o niečo nižšia ako vo zvyšnej časti bytu.

- Spánok pred polnocou je najvýdatnejší(?).

Nie. Kvalita spánku nie podmienená hodinami, ale podmienkami.

- Hluk ruší spánok a oslabuje zdravie(?).

Áno. Hluk je najväčší nepriateľ spánku. Znemožňuje zaspávanie a aj v najhlbšej fáze spánku dráždi vegetatívny nervový systém; komplikuje tiež proces premeny látok v organizme.

- Popoludňajší spánok je staromódny a nezdravý(?).

Nie. Pracovný deň to dnes vlastne nikomu nedovolí, ale ideálne by bolo, keby si každý mohol v popoludňajších hodinách aspoň 50 minút pospať. Mozog totiž začína byť okolo poludnia unavený a má ľahkú absenciu kyslíka. Okysličenie organizmu však môžeme nahradiť i niekoľkými uvoľňujúcimi cvikmi.

- Osem hodín spánku denne si možno aj rozdeliť(?).

Nie. Zdravý spánok sa skladá z niekoľkých fáz, ktoré nemožno prerušiť.

- Mladý človek potrebuje viac spánku ako je priemer(?).

Áno. V mladom organizme sa bunky delia veľmi rýchlo, pričom vzniká väčšie množstvo odpadových látok - organizmus na ich vylúčenie potrebuje, samozrejme, viac času.

- Veľa spánku škodí zdraviu(?).

Áno. Kto si spánok predávkováva, dostáva sa do stavu normálneho bdenia so značnými problémami. "Zbytočný spánok" vyhľadávajú zväčša neurotickí ľudia, ktorí unikajú pred realitou.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.