Čo s hlupákmi?

Máte kolegyne a kolegov, ktorí používajú rôzne nemiestne poznámky či otázky, aby vás priviedli do rozpakov a ukázali vám svoju prevahu?

>> Móda >> Aktuálne >> Čo s hlupákmi?

Či sa nám také konštatovanie páči alebo nie, faktom zostáva, že prirodzene kultivovaných ľudí je medzi nami ako šafranu... Keď k tomu pridáme proletársku výchovu niekoľkých generácií, nemožno sa ani čudovať...
Daný fakt však rozhodne neznamená, že nevhodné správanie ľudí postrádajúcich dobrú respektíve akúkoľvek výchovu treba tolerovať. Presne naopak. Každému hlupákovi a grobianovi (tak mužského ako ženského pohlavia) treba jasne vymedziť priestor, t.j. dať mu rázne najavo, že nie je žiaduci.

Človek, ktorému chýba prirodzené sebavedomie, sa často správa agresívne a skúša silu svojho ega na slabších - podpichujúcimi otázkami, poznámkami, odporúčaniami a podobne. Submisívne typy (rodené obete), veľmi mladí ľudia a firemní nováčikovia pod takýmito atakmi ľahko strácajú stabilitu, upadajúc do úplnej bezradnosti, ktorá útočiaceho priam priťahuje, pretože "cíti krv"...!
Aj nebojovné typy ľudí sa však musia naučiť, "ako prežiť". A pretože je v rozpore s dobrou výchovou napríklad otvoriť okno, dotyčného grobiana postaviť na parapet a nakoniec mu zľahka potľapkať po pleci, treba hľadať legálne formy ráznej odpovede:

- Nenechajte sa "chytiť na emocionálny háčik" a nereagujte ihneď (t.j. tak, ako si "útočník" predstavuje). Dajte si načas. Rýchla odpoveď má obranno-pacifikujúci účinok len v prípade, ak je brilantná a nesie v sebe odstup a humor! Takúto dispozíciu má však málokto.

- Zatvárte sa unudene a posaďte svoj hlas tak hlboko, ako dokážete.

- Ak dotyčného človeka ešte dobre nepoznáte a nechcete si robiť zbytočných nepriateľov, reagujte vážne a neutrálne: povedzte napríklad - "toto má byť súčasťou firemnej atmosféry?"; alebo - "aby som sa zorientoval(-a), kto tu ešte zvykne sekírovať?" a podobne. V prípade, že je vhodné vrátiť útok, môžete povedať napríklad - "vaši rodičia asi nemali na zaplatenie školy dobrej výchovy... stavím sa, že po príchode domov kopnete aj svojho psa"; alebo - "to bola poznámka presne vášho formátu... ešte niečo?".

- Úplne mimo musí zostať obranná forma komunikácie, ako "ja za to nemôžem"...

- Pokiaľ cítite, že "grobian" je nad vaše sily, alebo sa celé okolie teší na "veľké predstavenie", urobte dôstojnú spiatočku, ktorá nič nepokazí: hlasno, precízne formulujúc a pozerajúc "útočníkovi" do očí, povedzte - "mám prácu... čo potrebujete?" a nič viac.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.