Závislosť

Medzi najčastejšie typy závislostí patria návykové látky ako sú alkohol, cigarety a drogy. Popri nich poznáme závislosť na automatoch, mobiloch a počítačoch.

Predpoklad, že sa niekto stane závislí záleží od niektorých faktorov: sile osobnosti, podnetu, vlastnosti návykovej látky a vplyvu prostredia. Ohrození sú emocionálne labilní jedinci, nedostatočne zrelí a náchylní na návykové látky.

Doba vytvorenia závislosti je u každej látky iná a dôležitú úlohu tu zohráva aj prostredie.
Napríklad na alkohol sa závislosť „buduje“ niekoľko rokov, ale pri drogách môže závislosť vzniknúť po niekoľkých dávkach.

Prvotné príznaky závislosti
- nutkanie a túžba po droge
- strata kontroly na užívaním
- abstinenčné príznaky
- strata záujmu o iné činnosti

Návykové látky
Z legálne dostupných látok sú alkohol, nikotín a kofeín, ktorý s nachádza v káve a v čaji. Z liekov sem patria tabletky proti bolesti, na spanie a na depresie. Na vdychovanie sem patria voľne dostupné riedidlá a rozpúšťadlá.
Nelegálne látky sú marihuana, hašiš, kokaín, amfetamin, LSD, morfium, heroín, extáza a iné.Závislosť sa prejavuje na hracích automatoch, hazardných hrách a stávkach. Nová doba priniesla aj závislosť na internete a mobiloch.

Liečba je zložitá a zdĺhavá a výsledok sa dostaví len pri osobnej odhodlanosti závislého a doživotnej abstinencie. Pri splnení prvej požiadavky, že je liečba dobrovoľná, lekári pristupujú k postupnému vysadzovaniu drogy. Odvykacie terapie sa realizujú v špecializovaných liečebňach s prísnym režimom doplneným o rôzne formy psychoterapie. V takýchto prípadoch je dôležitá aj podpora od najbližšej rodiny. Neliečená závislosť spravidla končí tragicky pre závislého.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.