Alkohol a žena

Popíjanie alkoholu sa u nás spája predovšetkým s predstavou muža - za normálnych okolností totiž ženy alkoholu príliš neholdujú...

>> Móda >> Aktuálne >> Alkohol a žena

Kariéra, domácnosť, partnerské vzťahy... Množstvo rôznorodých povinností, túžba po perfekcionizme a permanentné súperenie doma i na pracovisku vedú u žien k zložitým psychickým stavom a silnej potrebe aspoň chvíľkového uvoľnenia. Posedenie s priateľkou, zákusok a čokoláda či upokojujúca tabletka však na to už nestačia, a tak stále viacej žien začína siahať za zatvorenými dverami svojho bytu po fľaši s alkoholom.

Alkohol je zbraň dvojsečná. Môže náladu popostrčiť hore, ale aj stiahnuť na dno. Záleží na tom, čo sa pije, a koľko sa pije. Napríklad pohár šampanského uvoľní a rozohreje. Viac "bublinkového alkoholu" znamená opiť sa a prejsť nepríjemným stavom "po opici". Jedna fľaša piva zvyšuje výrečnosť, ale tiež uspáva. Deci vodky vyvolá zmenu nálady - od eufórie po rozčúlenie. Po viacerých pohároch vína dochádza k ospalosti a zároveň podráždenosti.
Najsilnejší alkohol je vodka, koňak a whisky, ale aj nevinne vyzerajúce long drinky, v ktorých alkohol takmer necítiť, rýchlo stúpajú do hlavy. Treba tiež vedieť, že organizmus najlepšie spaľuje čistý alkohol - vodku, džin, biele víno... Najťažšie sa vysporiada s farebným alkohlom - koňakom, červeným vínom, brandy, rumom...
Keďže žena má v porovnaní s mužom nižšiu hmotnosť, menšie množstvo telesných tekutín a o 30 % menej enzýmov, opije sa rýchlejšie a vytriezvie pomalšie. V priemere spáli asi 10 g čistého alkoholu za hodinu - t.j. "malý koňak" alebo pohár vína.

Niekoľko rád:
- V prípade, že máte citlivý žalúdok, vyhýbajte sa sladkým likérom - menia sa v tele na jedovatý octový aldehyd.
- V období menštruácie "narábajte" s alkoholom ešte opatrnejšie ako inokedy, pretože organizmus je citlivejší.
- Nikdy nepite alkohol na prázdny žalúdok - jedlo vytvára na stenách žalúdka ochrannú vrstvu a alkohol sa vstrebáva pomalšie (najúčinnejším neutralizátorom sú proteíny a uhľohydráty).
- Alkoholické nápoje nemiešajte a zapíjajte čistou vodou.
- Jeden pohár červeného vína denne pomáha spaľovať tuky; pri väčšom množstve však dochádza k poškodzovaniu srdcového svalu, pečene, strate vitamínov a minerálov a zhoršovaniu pamäti.
- Kombinácia alkoholu s tabletkami proti bolesti môže spôsobiť zástavu dýchania a smrť. Aspirín "po opici" dráždi steny žalúdka a môže vyvolať krvácanie.
- Po alkoholických orgiách zväčša nepomôže nič iné, len ticho, tma a čas. Pred vytriezvujúcim spánkom však môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich receptov:
1. Pohár teplého mlieka s dvomi lyžicami orechového masla.
2. Pohár rajčinovej šťavy.
3. Pohár šťavy z kyslej kapusty a 5 tabletiek živočíšneho uhlia.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.