Jedlo a milovanie majú medzi sebou prepojenie

Pred radovánkami s partnerom sa najedzte, dotyky vám budú príjemnejšie. Potvrdila to aj najnovšia nórska štúdia, podľa ktorej ľudia vnímajú dotyk ako príjemnejší, keď majú plný žalúdok. Dôvodom je, že ľudský mozog sa aktivuje po jedle. 

freepik_couple_in_love_eating

Zdroj foto: Freepik

Hlavnú úlohu tu pritom zohráva tzv. hormón hladu - ghrelín, ktorý sa okrem stimulácie chuti do jedla, podieľa aj na  vnímaní medziľudských potešení. Tím výskumníkov z univerzity v Osle nedávno publikoval svoje zistenia v akademickom časopise Psychophysiology. Experiment, ktorého sa zúčastnilo 67 nórskych mužov a žien potvrdil, že črevný hormón ghrelín, ktorý je palivom pre motiváciu k jedlu a zvyšuje príjem potravy, je neodmysliteľne spojený s úrovňou potešenia a celkovým vnímaním dotyku. Ak máme prázdny žalúdok, hormón obráti našu pozornosť na hľadanie potravy a potlačí vnímanie iných odmien, ako je napríklad vnímanie potešení, do ktorých patria aj dotyky.

Experiment sa uskutočnil počas dvoch dní. Prvý deň prišli dobrovoľníci po šiestich hodinách pôstu. Potom dostali najesť, a nasledovali dotyky vrátane šteklenia rôznymi technikami. Počas týchto testov vedci skenovali mozgy účastníkov pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI). Potom boli požiadaní, aby ohodnotili ako im boli dotyky príjemné. Na druhý deň sa účastníci museli postiť šesť hodín, ale po príchode nedostali žiadne jedlo. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou odhalilo vyššie hladiny ghrelínu, a dobrovoľníci tiež hlásili nižšiu úroveň potešenia z dotyku.

"Všetky dotyky boli hodnotené ako menej príjemné, keď účastníci nejedli. Je to preto, že ľudia boli rozptyľovaní interoceptívnymi pocitmi súvisiacimi s hladom spôsobenými prázdnym žalúdkom. Výsledky ukazujú, že ghrelín, okrem svojej primárnej úlohy hormónu stimulujúceho chuť do jedla, sa podieľa aj na pripisovaní hodnoty spoločenským odmenám, medzi ktoré patrí i dotyk," hovorí výskumný tím vedený Daniellou Pfabiganovou.

Prázdny žalúdok neprospieva ani milovaniu

Prázdny žalúdok a pocity hladu nie sú teda dobré ani pre milostný život. Podľa nedávneho výskumu publikovaného v časopise Apetite, hlad potláča sexuálne pudy. V experimente výskumníci z univerzít Drexel a Pennsylvania zamkli niekoľko žien v laboratóriu na osem hodín. Počas tejto doby ich vyhladovali a potom skenovali ich mozgy. "Zobrazovanie magnetickou rezonanciou odhalilo, že keď je žalúdok nalačno, mozog nereaguje veľmi dobre na romantické podnety. Akonáhle je žalúdok plný, reaguje oveľa silnejšie na emocionálne alebo fyzické podnety," hovorí Veronika Kubíčková, odborníčka z e-shopu Ruzovyslon.sk, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Sex až hodinu po jedle

Je preto vhodné mať plný žalúdok ešte pred milostným aktom. "Musíme však zobrať do úvahy niekoľko faktorov. Po prvé, nie je ideálne jesť príliš veľa. Po sýtom jedle by sme mali počkať aspoň 60 minút. Po druhé, je dobré vyhnúť sa mliečnym výrobkom, pečivu alebo ovociu ako sú čerešne. Ide o vysoko fermentovateľné sacharidy, ktoré môžu spôsobiť plynatosť a nadúvanie," objasňuje Veronika Kubíčková.

"Na druhej strane existujú ideálne potraviny, ktoré sa môžu konzumovať pred aj po sexe. Patrí medzi ne napríklad horká čokoláda, avokádo, jahody, melón, jablká, orechy, ľanové semienka, chia semienka, tekvicové semienka či zázvor," uzatvára odborníčka na zdravú sexualitu.

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.