Zelené fasády

Rozpínajúca sa zeleň na fasádach budov skrášľuje prostredie, zvyšuje kvalitu bývania a zároveň chráni budovy pred poveternostnými vplyvmi.

>> Móda >> Aktuálne >> Zelené fasády

Hoci stavební odborníci majú na užitočnosť "zelenej omietky" rôzne názory, neodborná verejnosť býva väčšinou jednotná, a to v presvedčení, že popínavé rastliny murivu škodia a objekt pod nimi vlhne. Ako to už ale býva, všetko je inak.
Je dokázané, že obavy z deštrukčného vplyvu rastlín na omietku sú neopodstatnené. Rastliny na fasáde domu, naopak, vytvárajú izoláciu - či už rastú na opornej konštrukcii (treláži), alebo sa na priečelie domu prichytávajú úponkami, prísavnými doštičkami prípadne priliepavými korienkami. Medzi listami a povrchom steny v oboch prípadoch vzniká vzduchová vrstva, ktorá zabezpečuje potrebné prúdenie vzduchu. Vrstva listov tak v horúcich letných dňoch zabraňuje prehriatiu steny a pri klesajúcich teplotách zasa drží žiaduce teplo.

Vďaka popínavým rastlinám sa zvyšuje tiež životnosť fasády. Keďže vzduchová vrstva pôsobí ako izolácia, stálozelené druhy rastlín chránia fasádu aj v kritickom zimnom období. A argumenty, že rastliny mechanicky narušujú povrch omietky a spôsobujú jej praskanie, naozaj nie sú opodstatnené, pretože najmä nechránené fasády sú vystavené deštrukčnému pôsobeniu poveternostných "okolností". Popínavé rastliny, presne naopak, vietor, chlad a dážď zachytávajú. Hustá vrstva listov môže dokonca ovplyvniť náklady na vykurovanie.

Rovnako argumenty, že zarastená stena vlhne, nie sú pravdivé. Dážď totiž nikdy nepadá kolmo, preto na každej náveternej strane preniká do muriva veľké množstvo vlhkosti. Listy porastu na múre však tvoria prirodzený kryt, po ktorom dažďová voda stečie a k murivu sa väčšinou nedostane. A ak do stavby z dôvodu nekvalitne urobenej izolácie preniká zemná vlhkosť, korene nachádzajúce sa blízko základov budovy môžu časť tejto vlahy aj vysúšať. Príčinou vlhkosti teda nie je popínavá zeleň, ale chýbajúca alebo zle urobená izolácia a poškodené murivo.

No a pokiaľ ide o neželaný hmyz sídliaci v popínavej zeleni, možno povedať, že obavy z jeho premnoženia sú celkom zbytočné; pretože hmyz priláka vtáctvo, a okolo budovy sa tak vytvorí prirodzený ekosystém (ktorý bude celkom určite na prospech všetkým obyvateľom...). Neveríte? Opýtajte sa Angličanov!

Bonus: Popínavé rastliny sú finančne nenáročné, nevyžadujú priestor a väčšinou rýchlo rastú. Okrem tých najznámejších, ako sú brečtan, chmeľ, plamienky, si už dnes v prípade záujmu môžete vybrať aj z netradičnejších druhov - napríklad vistériu pavinič alebo pohánkovec...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.