Inteligentné rastliny pre zdravé bývanie

Niektoré kvetiny ako zelené čističe vzduchu predstavujú nielen atraktívne spestrenie interiéru, ale preukázateľne zabezpečujú aj zdravú klímu v miestnosti. Tieto rastliny čistia ovzdušie, regulujú jeho vlhkosť, ale zároveň pohlcujú škodliviny a pomáhajú tlmiť hluk.

hornbach 092016 

Zlaté pravidlo, ktoré tu platí: čím vhodnejšie umiestnenie, tým vyšší detoxikačný účinok.

Interiéru dodajú šmrnc a zároveň sú veľmi užitočné pre naše zdravie. O kom je reč? O inteligentných rastlinách, ktoré sa dokážu zbaviť prachu, jedovatých látok alebo alkoholu a zároveň zabezpečia správnu vlhkosť ovzdušia alebo tlmia hluk.

Poklady z Madagaskaru

Dypsis, alebo tiež bambusová či „zlatá“ palma, je jednou z najčastejšie pestovaných paliem v slovenských interiéroch. Jej vysokú zlatistú stonku pripomínajúcu bambus zakončujú vejárovito rastúce zelenožlté listy. Pochádza z Madagaskaru a v bytových podmienkach dorastá zhruba do 150 cm. Je to nenáročná palma, ktorá má rada veľa svetla, nie však priame slnko. Dobre sa jej darí pri izbovej teplote od 15°C do 25°C. Ocení vysokú vlhkosť vzduchu a efektívne odbúrava formaldehydy.

Zamiokulkas, rovnako pôvodom z Madagaskaru, je nenáročná voskovo lesklá zelená rastlina, ktorá dorastá až do výšky jedného metra. ,"Nemá rada priame slnko, a preto sa výborne hodí na chodbu, do predsiene alebo rohov kancelárií. Dobre znáša mierne sucho, ale aj menšie preliatie, nedostatok svetla i suchý vzduch," vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. Zamiokulkas nie je náročný na zloženie a kvalitu pôdy. Výborne zvlhčuje vzduch a pohlcuje benzén.

Kvitnúci fešák a šikovné papradie

Lopatkovec je okúzľujúca a zároveň nenáročná rastlina pochádzajúca z Kolumbie. Dorastá do výšky 30-60 cm a kvitne krásnymi bielymi voskovými kvetmi. Prospieva jej polotieň a dostatok vlahy i vlhkosti vo vzduchu. Neznáša priame slnko a prievan. Teplota v miestnosti, kde sa nachádza, by nemala klesnúť pod 15°C. Vzduch dokáže zbaviť alkoholu, znečisťujúcich látok, formaldehydu, benzénu a trichlóretylénu.

Nefrolepka je papraď, ktorá sa často pestuje po celej Európe. Môže byť umiestnená v ľahkom polotieni s vlhkým vzduchom a teplotou v miestnosti nad 15°C. ,,Je to ideálna rastlina do priestoru s vysokou vlhkosťou ako je kúpeľňa alebo kuchyňa,“ hovorí Daniel Brychta. Nefrolepka je veľmi užitočná vďaka svojej skvelej schopnosti zbaviť ovzdušie cigaretového dymu, xylénu a formaldehydu.

Dračia sila v palme

Dracéna či dračinec je nenáročná a pritom atraktívna rastlina, ktorá vydrží v tieni, ale aj na priamom slnku. Optimálne je pre ňu svetlé miesto bez priameho slnka. Dorastá až do výšky dvoch metrov. ,,Celoročne jej vyhovuje bežná izbová teplota. Cez zimu je dobré zálievku trochu obmedzovať,“ radí odborník z Hornbachu. Dracéna patrí medzi rastliny schopné znižovať obsah trichlóretylénu, formaldehydu a benzénu vo vzduchu.

hornbach_18424

Účinok zvýšite správnou starostlivosťou
Izbové rastliny prihnojujte len počas obdobia rastu. V období pokoja zostane hnojenie bez účinku, pretože rastlina hnojivo spravidla neprijme. Nové alebo čerstvo presadené rastliny nepotrebujú určitý čas žiadne hnojivo. Špeciálny substrát pre hnojenie izbových rastlín s vyváženým pomerom minerálov dostanete v projektových marketoch Hornbach.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.