Vyšetrenie prsníkov

Rakovina prsnej žľazy býva u žien najčastejším nádorovým ochorením. Samovyšetrenie prsníkov by sa preto malo stať samozrejmosťou...

>> Móda >> Aktuálne >> Vyšetrenie prsníkov

Samovyšetrenie prsníkov je vhodné urobiť 1-2 dni po skončení menštruácie (u žien po prechode vždy prvý deň v mesiaci):

1. Vyzlečená sa postavte pred zrkadlo a sledujte, či farba kože na prsníkoch, bradavkách a dvorcov je normálna, nezmenená; všimnite si, či koža v niektorej časti prsníka nie je vrásčitá, vydutá alebo vtiahnutá; pozorne si prezrite bradavky a dvorce, či sa na nich nevyskytujú zmeny podobné ekzému, alebo či sa niektorá bradavka nevťahuje do prsníka.

2. Pomaly zdvihnite ruky nad hlavu a všímajte si, či prsníky nasledujú tento pohyb, a či sú obe bradavky v rovnakej výške.

3. Ľahnite si a pod chrbát si na vyšetrovanej strane podložte malý vankúšik. Ruku na vyšetrovanej strane si podložte pod hlavu. Druhou rukou - bruškami prstov (nie končekmi prstov) - si krúživým pohybom prehmatajte celý prsník. Nakoniec prehmatajte aj oblasť medzi prsníkom a podpazušnou jamkou. Pozorne si všímajte všetky hrčky a zdureniny. (Väčšinou to bývajú tekutinou naplnené cysty alebo fibroadenómy tvorené z väziva a žľazového tkaniva.)

4. Na záver venujte pozornosť podpazušnej jamke - prehmatajte končekmi prstov celú oblasť v podpazuší. Pri väčšom cviku nahmatáte jednu alebo viac malých, mäkkých, pohyblivých lymfatických uzlín (pri nadváhe je to problém, pretože bývajú ukryté v podpazušnom tuku).Všímajte si ich zmeny - veľkosť a tuhosť.

Ak pri vyšetrení zistíte nejakú zmenu v porovnaní s predchádzajúcim stavom, vyhľadajte lekára, ktorý zariadi kompletné vyšetrenie. Aj keby sa ukázalo, že nález má rakovinový pôvod, pokiaľ ide o počiatočné štádium choroby je pravdepodobnosť vyliečenia veľmi vysoká.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.