Salmonela číha

Milujete zmrzlinu, puding, "nadýchané" krémy a šaláty s majonézou? Ste ďalšou potencionálnou obeťou zákernej salmonely.

>> Móda >> Aktuálne >> Salmonela číha

Salmonelóza je závažné infekčné ochorenie, v zajatí ktorého sa môžete ocitnúť raz-dva. A nemali by ste zotrvávať v nebezpečnom omyle, že toto ochorenie sa spája iba s letom - nie, salmonela na vás číha po celý rok; pravdou však je, že vyššie teploty sú pre baktériu salmonely to pravé.

V prípade, že ste sa infikovali, salmonela sa vám "ohlási" do 24 hodín: silnou hnačkou, horúčkou, zimnicou a zvracaním. Vo vážnejších prípadoch môže nastať zlyhanie obličiek a nebezpečné obehové komplikácie. Ak je váš organizmus v dobrej kondícii a celkový počet choroboplodných zárodkov nebol veľký, môžete salmonelózu "preskákať" bez väčších problémov; nemusí to tak ale byť u vašich detí a rodičov - akýmkoľvek spôsobom oslabený imunitný systém totiž táto zákerná baktéria ľahko zdolá.

Keďže potraviny napadnuté salmonelou sa neusvedčia žiadnym varovným povlakom ani zmenou chute, vône či farby, urobíte najlepšie, keď budete v domácom prostredí dodržiavať dôslednú hygienu (napr. nepoužijete tie isté nádoby a príbory bez dôkladného umytia pri príprave mäsa a následne pri príprave šalátu) a konzumáciu hotových "riskantných" jedál radšej úplne vynecháte.

Ďalej by ste sa mali vyhnúť:

- nedostatočne grilovanému a opekanému mäsu

- mäsu upravovanému v mikrovlnnej rúre ("mikrovlnka" nestačí na likvidáciu choroboplodných zárodkov)

- surovým vajciam a vajciam vareným "na mäkko" (vajcia bývajú hostiteľmi zvlášť agresívnych baktérií)

- krémom a zákuskom so zašľahaným snehom z bielkov, ako aj omáčkam a dresingom, predovšetkým v samoobslužných reštauráciach a bufetoch.

Nezabudnite, že salmonelóza je "globálny problém", ktorý sa vôbec nevyhýba vyspelým krajinám a predstavuje asi 70 percent všetkých registrovaných otráv potravinami; zatiaľ bolo identifikovaných 33 druhov salmonely, ktoré sú celkom odolné voči jednému alebo i niekoľkým druhom antibiotík.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.