Kultový román Majster a Margaréta v kompletnom preklade

Napísal Slovart 07. september 2019

Román Majster a Margaréta je právom považovaný za jeden z kultových diel, ktoré si musí prečítať každý milovník čítania alebo ho mať aspoň doma v knižnici a tváriť sa tak. Autor Michail Bulgakov román začal písať v roku 1928, prvý rukopis spálil a vrátil sa k nemu v roku 1931. 

Prvýkrát vyšiel až v roku 1966 na pokračovanie v časopise a aj to cenzurovaný. Kompletná verzia knihy bola nakoniec vydaná až v roku 1973 a jej preklad práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART. O prvý kompletný preklad diela Majster a Margaréta sa postaral Ján Štrasser. Doteraz bol v slovenčine dostupná verzia od prekladateľky Magdy Takáčovej z prvého (ešte cenzurovaného) ruského vydania. 

Príďte s nami uviesť do života nový preklad románu v stredu 11. septembra o 18:00 do bratislavského kníhkupectva Martinus (Obchodná 26) na besedu s prekladateľom Majstra a MargarétyJánom Štrasserom. Úryvok z knihy prečíta herec Lukáš Latinák, ktorý hrá v legendárnom predstavení divadla Teatro Tatro. V roku 2015 získalo divadelné spracovanie Ondreja Spišáka Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. 

Nové vydanie knihy Majster a Margaréta vychádza s ilustráciami Lucie Žatkuliakovej

O knihe

Sovietsku Moskvu navštívi diabol Woland so svojou suitou a život Moskovčanov sa prudko zmení: začnú sa diať nadprirodzené veci – neuveriteľné príbehy, fantazmagórie, mystifikácie –, zatiaľ čo muž, ktorý si hovorí majster, píše román o stretnutí Ježiša Krista s Pilátom Pontským. Keď majster zmizne, jeho družka Margaréta je ochotná zapredať dušu diablovi, aby sa dozvedela, čo je s jej milovaným. Woland ju vypočuje a dočasne ju vezme do svojich služieb. V knihe Majster a Margaréta sa realita prelína s fantasknosťou a autorova štylistická bravúrnosť, nezvyčajná obrazotvornosť, svojská filozofia, irónia a sarkazmus mieria do sfér duchovných aj do oblastí každodenného života v Sovietskom zväze tridsiatych rokov minulého storočia. A práve vďaka tomu je toto nesmierne originálne dielo považované za najväčší ruský román 20. storočia.

O autorovi

Michail Afanasievič Bulgakov(1891 – 1940) bol ruský spisovateľ, dramatik a novinár. Pôvodne pracoval ako lekár. Svoje skúsenosti z frontu spracoval v diele Zápisky mladého lekára. Veľmi skoro však pôvodné povolanie opustil a venoval sa iba literatúre. Napísal romány Diaboliáda,Psie srdceČičikovovo putovanieOsudné vajcia a iné. Jeho najznámejším románom je Majster a Margaréta

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.