Ako správne pristupovať k dojčeniu?

Dojčenie je inštinktívna záležitosť a vrodená schopnosť matky – zázrak prírody, ktorý ženy dostali „do vienka“. Matka so svojim dieťaťom sú v najužšom kontakte nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode.

dojcenie_0820

Dieťa sa rodí s reflexmi, ktoré ho k dojčeniu stimulujú a intuitívne vedú. Aj tu platí dôležité pravidlo - čím častejšie to skúšate, tým to ide jednoduchšie, automaticky a lepšie.

Kedy začať s dojčením?

Prvé momenty s bábätkom, dotyky a prihováranie sa majú významný vplyv na prepojenie matky s dieťaťom. K tomu patrí aj samotný akt dojčenia. ,,Veľkým pozitívom je, že čoraz viac nemocníc umožňuje čerstvým mamičkám bonding, ktorý je práve prvou stimuláciou dojčenia. Samozrejme, záleží to aj od stavu matky a čerstvo narodeného dieťaťa, či je možné okamžité priloženie na prsník,“ uvádza Elena Drapáčová, pôrodná asistentka. Bonding je proces, kedy sa vytvára emočná väzba, fyzický a mentálny vzťah matky s dieťaťom. ,,WHO a UNICEF uvádzajú, že je ideálne začať dojčiť po prvej hodine, ako dieťa príde na svet. Prípadne v priebehu pár hodín po pôrode. Bábätku postačuje počas prvých 6 mesiacov ako jediný príjem tekutín a živín materské mlieko. Následne sa začína kombinovať dojčenie s doplnkovou výživou až do veku 24 mesiacov dieťaťa,“ dodáva Elena Drapáčová.

Materské mlieko - imunitný kokteil pre vaše dieťa

Dojčenie dokáže bábätko utíšiť, upokojiť ho, dať mu pocit bezpečia, energiu či pocit lásky. Vyvoláva v ňom pozitívne pocity a náladu. ,,Materské mlieko dodá dieťaťu dostatok tekutín, živín, vitamínov a minerálnych látok. Navyše obsahuje zložky ako prebiotické oligosacharidy - posilňujú imunitný systém, vytvárajú priaznivé podmienky pre rast zdraviu prospešných baktérií, a naopak brzdia rast tých škodlivých. Ďalej má v sebe LCP mastné kyseliny, čo sú tuky zo skupiny omega 3 a omega 6, ktoré sú dôležité pre správny priebeh zápalových reakcií,“ poznamenala Elena Drapáčová z OZ ELEN. Prvé dni po pôrode sa vytvára v prsníkoch tzv. kolostrum, ktoré obsahuje veľké množstvo prebiotickej vlákniny, výživné tuky a ďalšie látky na podporu imunity. ,,Kolostrum je účinné preháňadlo, ktoré pomáha vyčistiť dieťatku mekonium - prvý obsah čriev. Dieťatko si osvojuje prisatie a samotné satie,“ dodáva Drapáčová. Právom sa mu hovorí ,,prvé očkovanie dieťaťa". Od 14. dňa už bábätku ponúkate zrelé mlieko, ktoré zodpovedá jeho potrebám. Toto mlieko obsahuje bielkoviny, tuky, sacharidy a ďalšie zdraviu prospešné látky. Materskému mlieku právom hovoríme tekuté zlato.

Benefity dojčenia

Telo matky zaisťuje dokonalý pravidelný jedálniček pre svoje dieťa, a to úplne zadarmo, takže ušetríte na čase aj svojich financiách. Žena dokáže bábätku dodať mlieko kedykoľvek, s dokonalým zložením a primeranou teplotou. ,,Tento proces má však aj ďalšie výhody. Dôležitá je psychická pohoda matky, a práve dojčenie znižuje úroveň stresu. Dokonca zlepšuje metabolizmus, znižuje riziko vzniku osteoporózy, rakoviny prsníka či vaječníkov a má pozitívny vplyv na chudnutie,“ uzatvára pôrodná asistentka.

Čo robiť ak má žena problém s dojčením?

Sú prípady, kedy ženy majú problém s tvorbou mlieka a samotným procesom dojčenia. Tento zázrak prírody nie je automatický a ani by ste ho nemali vnímať ako samozrejmosť. Aj keď nie je  každej žene dopriate dojčiť, i keď robí všetko čo je v jej silách, netreba to brať ako osobné zlyhanie.

Ak má žena problémy s dojčením hneď po pôrode, v prvom rade by sa mala obrátiť na personál na oddelení šestonedelia. Prípadne, ak prídu problémy neskôr treba vyhľadať pomoc laktačných poradkýň, ktoré ich usmernia, ako v danej situácii postupovať.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.