Brijuni

Pri pobreží Istrijského polostrova sa nachádza chorvátsky národný park Brijuni, ktorý je súčasťou západoistrijských Brijunských ostrovov.

>> Móda >> Aktuálne >> Brijuni

Národný park zahŕňa dva ostrovy Malý a Veľký Brijun a ďalších menších 13 ostrovov pozdĺž západného pobrežia Istrie. Na ostrovy sa dostanete z mestečka Fažana, kde sa nachádza pravidelná lodná doprava, ktorá vám potrvá asi 20 minút fažanským prieplavom.

Z histórie
Súostrovie Brijuni bolo osídlené už v prehistorickom období ale práve počas rímskej nadvlády sa stali obľúbeným letoviskom rímskej aristokracie z Puly. Z tohto obdobia sa zachovali cesty alebo pozostatky palácov, chrámových a hospodárskych budov. Koncom 19. storočia opäť vzrástol záujem o Brijuni a to vďaka vybudovaniu luxusných hotelov, jazdiarne, tenisových kurtov a obnove prímorských kúpeľov. V rokoch 1954 - 1979 sa stali Brijuni súkromným letoviskom Josipa Broza Tita, kde pozýval a prijímal zahraničné návštevy. Pozvania na Brijuni dostávali politickí partneri ale aj Jozefin Bakerová a Sofia Lorenová.

Národný park
V roku 1983 sa stali Brijuni národným parkom pre svoje prírodné bohatstvo. Na Malom a Veľkom Brijune môžete nájsť viac ako 680 druhov rastlín. Pôvodná stredomorská flóra ako sú prímorské borovice, vavríny a duby, bola počas desaťročí doplnená novými exotickejšími drevinami (cédre, eukalyptus, sekvoje a bambusy...), ktorým sa na ostrovoch veľmi dobre darí.

Na ostrov sa nedostanete individuálne autom ale dopravu zabezpečujú autovlaky, ktoré robia aj prehliadkové výlety po ostrove. Tí, ktorí majú v obľube safari si prídu na svoje na najzápadnejšom výbežku Veľkého Brijuni, kde sa nachádzajú voľno žijúce divé zvieratá ako sú žirafy, lamy, zebry a iné. Toto miesto pokoja je aj vyhľadávaným miestom pre prezimovanie sťahovavých vtákov. Na ostrove sa nachádza aj zoologická záhrada, ktorá určite poteší rodičov s deťmi.

Letovisko
Brijuni sa napriek statusu prezidentskej rezidencie stali obľúbenou lokalitou pre svoju krásu a pokoj. K dispozícii sú tri hotely a vily s kapacitou asi 300 lôžok, golfové ihrisko, tenisové kurty a jazdiareň. Hosťom je k dispozícii vyhrievaný krytý bazén s morskou vodou a samozrejme dobre upravené pláže ako aj vhodné podmienky na vodné športy.

Na Malý Brijuni sa uskutočňujú prehliadky okolo opevnenia Brioni Minor z konca 19. storočia spojené s piknikom a kúpaním v mori. Na Veľkom Brijoni sa nachádza najznámejšia stredoveká pamiatka - hranolová veža tzv. benátsky kaštieľ z 12. – 13. storočia a v strede ostrova sa nachádza v priestoroch gotického kostola z konca 15. storočia sv. German expozícia kópií fresiek a hlaholských pamiatok z Istrie a Kvarnerských ostrovov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.