Zemepis do kabelky

Chystáte sa do Japonska a chcete si pred cestou overiť základné informácie o krajine? Femme vám ponúka niečo o vízach, doprave a ubytovaní.

Japonsko

Hlavné mesto: Tokyo
Rozloha: 377.880 km2
Počet obyvateľov: cca. 127,80 miliónov obyvateľov
Úradný jazyk: Japončina
Forma štátu: Cisárstvo
Hlavné náboženstvá: Šintoizmus a Buddhizmus; Kresťanstvo (1,8 mil)
Mena: jen (JPY)

Ak plánujte zostať v Japonsku dlhšie ako 90 dní, potrebujete víza. Pri individuálnom vstupe do Japonska buďte pripravení s informáciami ohľadne ubytovania alebo osoby u ktorej budete bývať. Pri vstupe budú imigrační úradníci požadovať tieto informácie. Po prílete do Japonska obdržíte ešte v lietadle imigračný dotazník, ktorý musíte vyplniť, pretože je súčasťou cestovného pasu pri vstupnej kontrole. Pripravte sa, že na letiskách je batožina bez výnimky dôsledne kontrolovaná.

Japonsko je moderná, vyspelá krajina s dobrou bezpečnosťou a poskytované služby sú na vysokej úrovni a však drahé. Charakteristickým rysom Japoncov je slušnosť a zdvorilosť. Na každom kroku sa stretáte s poriadkom a kontrolou. Jeden z problémov je komunikácia mimo turistických centier a priestorov, pretože podobne ako u nás, je problém dohovoriť sa v cudzom jazykom. Japonska mentalita je našej povahe veľmi vzdialená, preto veľmi hlasno nekomunikujte a nepoužívajte prehnanú gestikuláciu. Z Európy sa už udomácnilo podávanie ruky a ak ste na obchodnej ceste, zásobte sa množstvom vizitiek, ktoré podávate oboma rukami.

Čo je dobré vedieť...
Zakázané je vyvážať predmety kultúrnych národných pamiatok ako sú samurajské meče, starožitnosti, zbrane aj strelivo a iný tovar podliehajúci zvláštnym predpisom.
Technické normy sú odlišné od európskych. Zásuvky „amerického“ typu fungujú na 100 voltov a využívajú sa frekvencie 50Hz a 60 Hz. Mobilné telefóny europskej výroby nieje možné používať, pretože ich mobilný systém to neumožňuje. Jednou z možností je prenájom miestneho mobilného telefónu na veľkých letiskách alebo kúpa nového telefónu.
Peniaze si zmeňte už na letisku, pretože v meste je obtiažne vyhľadať otvorenú zmenáreň. Ak ste rozhodnutí platiť kartou, pred odchodom si vo vašej pobočke skontrolujte či je to možné, pretože sa vyskytli problémy s kreditnými kartami.
Ceny za služby a potraviny sú nepomerne drahšie ako u nás, preto individálna návšteva je finančne náročnejšia ako cez cestovnú kanceláriu.
Časový posun v období zimného času je 8 hodín v letnom čase je posun 7 hodín.
Doprava
Po uliciach sa jazdí vľavo a umiestnenie svetelných dopravných signálov bývajú až za križovatkou. Chodec má vždy prednosť, chodníky pre hendikepovných sú výrazne označené. Japonsko sa vyznačuje pre turistov zložitou a hustou cestnou premávkou. Preto je vhodné zvoliť pri krátkodobých pobytoch vlakové spojenia. Výhodné sú špeciálne turistické trasy s výhodnými cenami s platnosťou 7, 14 alebo 21 dní. Zahŕňajú rýchlo vlaky Shinkansen po celom území Japonska.

Ubytovanie
Pri individuálnom pobyte vám ubytovanie pôže sprostredkovať rezervačný systém Welcome Inn Reservation Centre. Ponúkajúci lacnejšie hotely, penzióny a ryokany (ubytovanie v tradičnom japonskom štýle). Prijatelné ceny s ubytovaním vám ponúkne aj Japan National Tourist Organisation (JNTO).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.