Zimné materiály

Športové oblečenie bolo spočiatku pod vplyvom tvaroslovia mestských šiat a dnes prvky športových odevov prenikajú do bežných odevných kolekcií...

>> Móda >> Aktuálne >> Zimné materiály

K hlavným funkciám zimného športového oblečenia patrí dôkladná ochrana pred chladom, vetrom a dažďom. K týmto dispozíciam sa dnes, už ako samozrejmosť, pričleňuje ľahkosť materiálu a jeho bezproblémová údržba. V ponuke sa preto objavujú stále nové materiály, ktoré (kvôli zjednodušeniu) zvyčajne nesú názov určitej zložky použitej pri výrobe (môže to byť základné vlákno, membrána alebo povrchová úprava...).

Gore Tex - dané označenie sa objavuje na odevoch i obuvi. Označuje membránu hrúbky 0,025 mm, ktorá obsahuje 1,4 mil. pórov. Kvapka dažďa je asi 20.000 krát väčšia, molekula vodnej pary je 700 krát menšia, takže telesná vlhkosť môže prenikať von, ale voda sa nedostane dnu. Táto membrána sa zvyčajne laminuje medzi povrchový materiál a podšívku. Švíky sa proti prenikaniu vody zaisťujú navarenými páskami.

Sympatex - polyesterová membrána bez pórov, ktorá sa môže laminovať na najrôznejšie tkaniny. Zaisťuje ochranu proti dažďu a vetru.

Polartec - tkanina, ktorá chráni telesné teplo polyuretánovou izolačnou membránou a zabezpečuje odvod telesnej vlhkosti smerom von. Je mimoriadne odolná, netvorí nopky a bez problémov ju možno prať v pračke.

ComfoTemp - tepelnoizolačné rúno, ktoré podľa potreby telesné teplo buď akumuluje alebo odvádza.

Thinsulate - tepelnoizolačné rúno z mikrovlákna, ktoré sa používa spoločne s membránou Thintech. Tento materiál možno prať v práčke do 40 stupňov Celzia alebo čistiť chemicky. Podobá sa prírodnej vlne - hreje, aj keď je vlhké.

Thermore T 37 - "dynamické" hrejivé rúno, ktoré udržiava teplotu tela na žiaducej úrovni, teda okolo 37 stupňov Celzia. Ak sa telo príliš zahreje vlákna sa "otvoria" a prebytočné teplo odvedú, v prípade, že teplota tela klesne, vlákna sa "zatvoria".

Coolmax - tkanina obsahujúca špeciálne polyesterové vlákno podporujúce prirodzené ochladzovanie tela. Umožňuje tak účinné odparovanie vlhkosti z povrchu pokožky. Tkaniny s týmto označením sú mäkké, chladivé a počas používania suché.

Gore Airvantage - pracuje na princípe nafukovacích vankúšikov a využíva tak najprirodzenejší izolačný materiál, t.j. vzduch. Systém pozostáva z dvoch spojených textilných laminátov. Tieto membrány sú aktívne priedušné a umožňujú individuálne regulovať tepelnú izoláciu podľa aktuálnej potreby. Pri pocite chladu si môže športovec "prifúknuť" vzduch ventilom umiestneným na golieri bundy, v opačnom prípade si môže vzduch ubrať.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.