Nanotextílie

Výrobcovia nanotextílií zaručujú zásadné kvality na svojich materiáloch, ktoré sú vhodné napríklad pri alergiách, športovaní alebo pri veľkej záťaži materiálu.

>> Móda >> Aktuálne >> Nanotextílie

Nanočastice, ktoré deklarujú niektorí výrobcovia pri úprave textilu, neprinášajú vždy oproti už existujúcim technológiám zásadnejšie výhody. V niektorých prípadoch ide skôr o reklamný a marketingový ťah a samotná výroba nemá s nanotechnológiami nič spoločné. Však pravénanotechnológie v textile majúpozitívny vplyv na tento typ vyrábaného álu práve prespomínanékvality.

Pokúsime sa zhrnúť účel týchto materiálov a zhrnúť najznámejších výrobcov. Najširšia ponuka sa týka oblasti textilu s antibakteriálnou úpravou. hlavnou úlohou je zabraňovať ženiu baktérií a v niektorých prípadoch aj plesní. Z týchto materiálov sa vyrábajú ponožky, spodnábielizeň, tričká, outdoorové a športové odevy. Z najrozšírenejších úprav na báze nanočastíc je úprava Sanitized®od rovnomennej švajčiarskej firmy. Používa sa na výrobu posteľnej bielizne, pletenín, ponožiek, sypkovín ako aj na metráže privýrobu konfea bytového textilu. Jednou z možností úprav je nanočasticové striebro, ktoré má širokospektrálne antibakteriálne vlastnosti, ďalším je Biostat® od slovenského výrobcu VUTCH – Chemitex zo Žiliny.

Okrem antibakteriálnych vlastností sa tieto kvality v oblastiach, kde dochádza k nežiadúcemu zašpineniu a oderu (obrusy, čalúnenia, spoločenské šaty). Svojou kvalitou je známa americká spoločnosť Nano-tex®, ktorej textílie využívajú poprední značkoví výrobcovia módy a športových odevov.

Viac informácií nájdete na uvedenej internetovej stránke - :www.greenzone.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.