Starostlivosť o odevy

Vzhľad mnohých textílií sa často i v rámci krátkeho času viditeľne zmení; samozrejme, k horšiemu... Prečo je to tak, a ako tomu predísť?

>> Móda >> Aktuálne >> Starostlivosť o odevy

Textilných materiálov je stále viac a viac, a s ich rastúcim počtom sa objavujú aj nové úžitkové vlastnosti. Primerane tomu sa rozširuje sortiment pracích a čistiacich prostriedkov. Pri údržbe odevov je preto nevyhnutné všímať si zloženie textílie a adekvátny (navrhovaný) spôsob jej udržiavania. Iba vtedy si zachová váš obľúbený sexi-svetrík či elegantný kabátik tie vzhľadové vlastnosti, kvôli ktorým ste si ho kupovali.

Niektoré odevy už po prvom vypraní či chemickom vyčistení zhoršia svoj vzhľad. Nevhodným čistením, praním a žehlením sa totiž všetky textílie veľmi poškodzujú!

Do komplexnej starostlivosti o odevy patrí:
- základné udržiavanie
- čistenie rozličných škvrn
- chemické čistenie a úprava
- pranie, žehlenie a správne uskladňovanie.

Základné udržiavanie odevov:
1. Ak chcete zachovať dobrý vzhľad svojich vrchných odevov, vždy po vyzlečení ich zbavte prachu - vyprášením alebo vykefovaním (odev kefujte vždy po dĺžke priadze, a to mäkkou, pružnou kefou).
2. Dôležité je tiež vetranie odevu (zbavovanie odevu telesného pachu a dymu) a jeho uloženie - zavesiť napríklad kabát len na pútko, hraničí s barbarstvom... najmä vlhký odev sa vďaka tomu "vytiahne", v oblasti ramien pokrčí a pôvodný tvar je navždy preč!
3. Navlhnuté obleky treba kvôli zachovaniu tvaru až do vyschnutia vyplniť šatkami, prípadne vyžehliť. Vlnené obleky žehlite cez vlhké plátno - pozor, nie až do úplného vyschnutia. Nikdy nežehlite znečistený odev! Drobné škvrny pred žehlením vyčistite vhodným čistiacim prostriedkom a nežiaduci lesk odstráňte naparovaním žehličkou (bez tlaku) cez vlhké plátno.
4. Do skrine vkladajte iba suché, vyčistené odevy (s prázdnymi vreckami) a po zavesení ich vyrovnajte do "prirodzenej" polohy. Odporúča sa pozapínať gombíky. Na nohaviciach vždy pred zavesením dôkladne vyrovnajte "puky".

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.