Poznávajte vzory...

...aby označenia ako diplomatický prúžok, glenček, kohútia stopa, kopozé, rybia kostra, tvíd či pepito vo vás nevyvolávali len neurčitú predstavu...

Diplomatický prúžok - vzor, ktorý tvoria tenké biele prúžky v centimetrovom rozostupe na tmavosivom alebo čiernom podklade. Uplatňuje sa hlavne na pánskych vlnených oblekových látkach, ktoré sú vyrobené z kvalitných priadzí.

Glenček - predstavuje väčšie káro v dvoj- či viacfarebnom prevedení, ktorého pozadie tvorí jemná kresba. Uplatňuje sa pri látkach určených na dámske i pánske obleky a plášte šité v športovo-elegantnom štýle. Názov je odvodený z anglického slova "glen" (rod) a slova "check" (káro; ktoré umožňovalo odlíšiť jednotlivé rody). Vo Francúzsku sa daný vzor označuje ako prince de Galle, v Rakúsku a Maďarsku ako eszterházy káro (podľa rakúsko-uhorského sľachtica, ktorý nosil obleky s týmto vzorom).

Rybia kostra - jemný vzor s lomeným riadkovaním rôznej šírky. Často sa zdôrazňuje použitím kontrastných osnovných nití. Označuje sa aj ako stromkový keper alebo fiškret. Uplatňuje sa predovšetkým pri vlnených látkach.


Tvíd - pružná tkanina strednej až veľkej hmotnosti. Vyrába sa z priadzí, ktoré mávajú nopky (hrčky). Používa sa na dámske kostýmy i pánske obleky, hrubšie typy tvídov sú vhodné na dámske aj pánske plášte. Názov vzoru je odvodený od rieky Tweed v južnom Škótsku (oblasti pôvodnej výroby tvídu).

Pepito - tvorí dvojfarebná drobná kocka. Najčastejšou farebnou kombináciou je biela s čiernou alebo jedna z týchto základných farieb v kombinácii s ďaľšou základnou farbou. Názov látky je údajne odvodený od mena španielskej tanečnice Pepity, ktorá rada nosila vzor drobnej kocky; alebo od španielskeho slova "pepitas" (malé ovocné zrniečka a tmavé bavlníkové semienka).

Kohútia stopa - vzor prevedený v dvoch (iba zriedkavo vo viacerých) farbách, malej až strednej veľkosti, napodobňujúci stopu hydiny. Uplatňuje sa hlavne na vlnených látkach.

Kompozé - vzory tkanín alebo pletenín, ktoré majú spoločné základné (stavebné) prvky. Napríklad: rovnaká farebnosť dvoch odlišných vzorov (prúžok, káro); rôzna veľkosť vzoru (káro); rovnaký vzor a farebnosť, ale odlišná hmotnosť a štruktúra textílií.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.