Delikatesa menom PRALINKA

O tom, ako vznikla lahodná pralinka, koluje viacero príbehov. Dokonca existujú aj historky o vzniku samotného pomenovania pralinka.


Hovorí sa, že skutočným tvorcom pralinky bol Klement Lassagne, osobný kuchár francúzskeho diplomata grófa du Plessis-Praslin. Cukrovinka predstavuje lahodné spojenie mandlí a skaramelizovaného cukru a pôvodne mala byť pomenovaná po spomínanom grófovi. Lassagne však neváhal a otvoril si vo Francúzsku cukráreň s názvom Maison du Praslin, ktorá v určitej podobe vraj existuje dodnes.

Pravdepodobnejšia druhá verzia hovorí, že korene praliniek siahajú "len" do roku 1910, kedy Leonidas Kestekides po prvý raz cestoval do Belgicka na výstavu Expo ukázať svoje cukrárske výrobky. Jeho kulinárske umenie vzbudilo značný obdiv, preto si v Belgicku otvoril svoj prvý obchod s pralinkami a zverejnil svoj recept. I napriek tomu, že v dnešnej dobe sa pralinky pripravujú podľa rozličných receptúr a s pôvodnými nemajú veľa spoločné, označenie belgické pralinky alebo belgická čokoláda je pre každého cukrára a milovníka tejto voňavej delikatesy synonymom kvality a tradície.

Kvalita značky ILLUI
Aby sme našli a vychutnali si atmosféru pravej čokoládovej výrobne s precíznym majstrom pralinkárom, nemusíme chodiť až do Belgicka. Rozvoniavajúcu čokoládovú výrobňu nájdeme aj na Slovensku – v Pezinku. Okrem kvalitnej belgickej čokolády značky Callebaut, s ktorou tu denne pracujú, natrafíte vo výrobni aj na množstvo ingrediencií ako sú orechy, ovocie, kvalitné likéry a vína.

Foto: ILLUI

Aké sú teda tradičné druhy čokoládových praliniek?

Truffles – svoj názov dostali podľa nepravidelného tvaru hľuzovky. Dohotovujú  sa v rukách, preto je každý takto „vymodelovaný“ bonbón jedinečný svojim tvarom. Truffles môžu obsahovať rôzne plnky, ale aj kúsky ovocia, či orechov.

Pralines – charakteristická pre ne je tzv. čokoládová škrupinka, ktorá je v symbióze s plnkou. Pralines môžu byť zdobené a čokoládovnícki majstri ich považujú za skutočné umelecké dielka. A nielen oni.

Dipped goods – nie sú to pralinky v pravom zmysle slova. Ide o ovocie namáčané v kvalitnej čokoláde. Lahodná kombinácia chuti sušených plodov a čokolády nenechá chladným žiadneho milovníka sladkého potešenia.

Dragéedražé sa vyrába odlišnou technológiou ako pralinky alebo máčané ovocie. Na drobné kúsky ovocia alebo orieškov je postupne nanesená čokoláda, ktorá sa neskôr leští. Vybrať si možno medzi kvalitnou tmavou, mliečnou i bielou verziou. Alternatívou k čokoláde môže byť aj jogurtová, či karamelová poleva.

Obmeny týchto čokoládových pochúťok tvoria sortiment značky ILLUI. Objednať si však možno aj pralinky vyrobené „na mieru“ s logom spoločnosti či v neobvyklom tvare. Pokiaľ ide čokoládu a kreatívne výrobky z nej, fantázii sa medze nekladú.

Sto ľudí, sto chutí
Vyhovieť každému, najmä pokiaľ ide o jedlo či dezert, sa nedá. V pezinskej čokoládovni sa o to však snažia a svoje pralinky obohacujú len o tie najkvalitnejšie prísady. Napríklad orechy určené do plnky sa pražia len niekoľko dní pred ich finálnym použitím, aby si zachovali čerstvosť, jemnosť a vôňu. Na výrobu sa používajú turecké lieskovce, iránske pistácie, kalifornské mandle a indické kešu orechy. V pralinkách ILLUI nájdete s nadsádzkou celý svet. Zákazníci obľubujú ovocné plnky. Pripravujú sa výlučne z čerstvého alebo mrazeného ovocia. Varením sa v ňom znižuje obsah vody, až kým sa ovocná zmes nezredukuje na správnu hustotu. Všetko, samozrejme, bez pridania konzervačných látok. Vďaka tomuto šetrnému postupu obsahujú pralinky plnú chuť ovocia a majú neprekonateľnú arómu. „Marcipán používame najvyššej lubecker kvality s trvanlivosťou len štyri mesiace. Likérové plnky si vyrábame vlastné z jamajského rumu a  vínové  pralinky sú  z vína odrody Alibernet z domácej produkcie vinárstva Karpatská Perla,“ vysvetľuje pôvod netradičných príchutí Peter Žáčik, majiteľ výnimočnej pezinskej čokoládovne ILLUI. V prípade, že receptúra obsahuje invertný cukor, používa med z vlastného chovu. Peter Žáčik ho vyberá z úľov, keď je dobre zahustený a včelami spracovaný s minimálnym obsahom vody. Ide o med z prirodzených rastlín ako agát, lipa či lúčne kvety. Pod značkou ILLUI Chocolaterie možno kúpiť stále nové kreatívne delikatesy. Najnovšie napríklad spoločnosť uvádza na trh pralinky  s náplňou z dezertných vín, likérov Grand Marnier,  Cointreau a MARSEN.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.