Proti zlodejom

Je tu čas letných rekonštrukcií... Nezabúdajte pri nich na bezpečnosť, veď zlodeji sa svojej "živnosti" len tak ľahko nevzdajú...

Ochrana domov a bytov má dve základné podoby: aktívnu, ktorú tvorí elektronický bezpečnostný systém prepojený na bezpečnostnú službu či vlastný mobilný telefón; a pasívnu, ktorú tvoria kvalitné bezpečnostné dvere s bezpečnostnými zárubňami a dôkladne zabezpečené okná.

Pasívna ochrana predstavuje dôležitú časť preventívnej ochrany domu alebo bytu pred neželanými návštevníkmi a nemala by sa podceňovať ani v prípade existencie aktívnej ochrany. Úlohou bezpečnostných dverí, bezpečnostnej zárubne a špeciálneho uzamykacieho systému je zabrániť rozlomeniu, prerezaniu a vysadeniu dverí; dôkladne zabezpečené okná zasa vlámanie značne skomplikujú a predĺžia alebo aj celkom znemožnia.

Bezpečnostné dvere tvorí nosný rám z oceľových profilov, oceľová mreža a milimeter hrubý oceľový plech. Na bezpečnostnú zámku je napojený mechanizmus, ktorý vysúva oceľové kolíky do otvoru v zárubni. Povrchovú úpravu tvorí 4 mm dyha. Súčasťou dverí môže byť aj tepelná a zvuková izolácia.

Bezpečnostné zárubne s hrúbkou plechu minimálne 2 mm sú špeciálne profilované a majú spevnené otvory na uzamykacie čapy po celom obvode. Proti vytrhnutiu sú istené kotevnými prvkami a vyplnené betónovou zmesou.

Bezpečnostné kovanie a špeciálna zámková vložka sú prirodzenou súčasťou bezpečnostných dverí, pretože zámok býva pri vlámaní prvým napadnutým miestom. Kvalitná zámková vložka musí mať ochranu proti odvŕtaniu a vyhmataniu planžetou, ako aj proti dynamickej metóde napadnutia.

Okná možno zabezpečiť mobilnými mrežami, okenicami alebo bezpečnostnými žalúziami. Dôležitá je tiež konštrukcia okien a ich osadenie. Medzi okenným rámom a parapetom, ako aj medzi rámom a prekladom nesmie byť medzera. Závesy musia byť pevne uchytené v ráme aj krídle okna, aby sa nedali vypáčiť. Zabezpečenie okien možno doplniť klasickým bezpečnostným kovaním alebo kovaním na báze tzv. pevných hríbikov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.