Dizajn od Franka

Josef Frank ovplyvnil výrazne švédsky dizajn doby modernizmu, napriek tomu je považovaný za kozmopolitného modernistu v architektúre a dizajne.

>> Móda >> Aktuálne >> Dizajn od Franka

Josef Frank pochádza z Rakúska, ale vzhľadom na svoj židovský pôvod bol nútený na začiatku 2. svetovej vojny utiecť z Viedne do Švédska. V predvojnovom období sa ako architekt podieľal na výstavbe bytových projektov vo Viedni a spoločne s inými architektmi navrhoval domy v 20.viedenskom okrsku. Ako dizajnér sa presadil medzinárodnom štýle malosériovej výroby s umeleckým zameraním.

V Európe sa dlho nezdržal a odišiel do New Yorku, kde pobudol do roku 1947. Prednášal tam architektúru, navrhoval a písal. Hlavnou myšlienkou v jeho tvorbe je odklon od formalizmu a boj proti diktátu štýlotvornosti. Sloboda myslenia jeho tvorby sa prejavila v exotických motívoch a v bohatých dekoratívnych motívoch.

Švédske obdobie
V roku 1933 sa zoznámil s Estrid Ericsonovou, ktorá mala tiež záľubu v dekóre a aj v klasických formách. J.Frank navrhoval sklo, textilné látky a interiéry, ktoré v plnej miere vyhovovali firme Svensk Tenn. Na počiatku spolupráce to boli práve kvetinové vzory a ornamentálna bohatosť. Dodnes sa podľa jeho návrhov vyrába nábytok a ručne potlačené látky. Jeho filozofia slobodnej tvorby interiéru je charakteristická náhodným usporiadaním vecí, ktoré majú obyvatelia budúceho interiéru radi. V spolupráci s Estrid tak vzniklo množstvo návrhov sedacieho nábytku, lámp, látok, porcelánu až po interiérové maličkosti. V neposlednom rade pôsobil vo firme Svensk Tenn ako hlavný dizajnér a jeho návrhy sa stali rozpoznateľné na prvý pohľad. Jeho kúsky sa vyrábajú dodnes a ide hlavne o ručne potlačené látky sofa alebo taburet. Sú plné farieb, tvarových imaginácii a textilné kolekcie z 30. rokov inšpirované Mannhatanom sú populárne dodnes.

Doma nie je nikto prorokom, ale napriek tomu sa snažil nadviazať kontakty aj v Rakúsku. Uznania sa mu dostalo až dva roky pred smrťou (1965) v štátnej rakúskej cene za architektúru.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.