Vlastný bazén?

Zaplávať si v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu v čistej vode vlastného bazéna môže byť pre nadšených plavcov skutočný pôžitok...

>> Móda >> Aktuálne >> Vlastný bazén?

...Lenže mnohých odstraší predstava vysokých nákladov - realizačných aj prevádzkových. Ako je to však v skutočnosti? Koľko môže stáť vlastný bazén?

Investície do nadzemných bazénov menších rozmerov začínajú u sumy 10.000 Sk. Zaplávať sa však dá len v bazéne, ktorý má dĺžku aspoň 5 m a hĺbku (vody) minimálne 90 cm. V takomto prípade už treba rátať so sumou od 60.000 Sk.
Pri bazénoch zapustených do terénu sa investície pohybujú od 120.000 Sk (6 metrový bazén) alebo od 300.000 Sk (10 metrový bazén). Doplnky, ako protiprúd, ohrev vody a ďalšie zvyšujú cenu bazéna o desiatky tisíc korún (napríklad cena protiprúdu začína sumou od 70.000 Sk). Dôležitá je výsledná kalkulácia: napríklad uvedený protiprúd môže vykompenzovať dĺžku bazéna, čím sa ušetria náklady na samotnú výstavbu. Celkové náklady zapustených bazénov ovplyvňuje v značnej miere aj charakter a úprava terénu.

Súhrnnú cenu prípravkov potrebných na udržiavanie bazénu navyšuje počasie, kvalita dopĺňanej vody a pravidelnosť vysávania bazénu. V priemere je to asi 200 Sk na 1 meter dĺžky bazénu. Pri 10 metrov dlhom bazéne to predstavuje sumu 2.000 Sk krát počet sezónnych mesiacov; pri 4 mesiacoch letnej sezóny je to teda 8.000 Sk (vrátane prípravkov na zazimovanie bazénu). Pri ohreve vody sa suma zvyšuje o 500 až 1.500 Sk za mesiac.
Pokiaľ ide o množstvo času, ktorý údržba bazénu vyžaduje, treba rátať približne s 1 hodinou týždenne.

Argumentom proti stavbe bazénu býva okrem vysokých finančných nákladov aj relatívne krátka kúpacia sezóna. V našich zemepisných šírkach sú to 2 až 4 mesiace, podľa toho, či ide o severné alebo južné oblasti Slovenska. Ohrev vody spolu s prekrytím ochrannou fóliou však môže obdobie kúpania predĺžiť o ďalšie 2 až 3 mesiace. Komfortnejšie riešenie predstavuje zastrešenie bazéna, ktoré (bez zvýšených nákladov na ohrievanie vody) umožní kúpanie od apríla až do októbra.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.