Zbavte sa zbytočností

Smer, ktorým sa uberá súčasný interiérový dizajn, najvýstižnejšie vyjadruje spojenie praktický minimalizmus - štýl jednoduchosti.

Elegancia minimalistického dizajnu dokáže očariť mnohých, zároveň však mnohí zapochybujú o vhodnosti tohoto štýlu pre každodenný život. Chyba. Nový minimalizmus totiž nie sú len "nahé" biele steny a nábytok s ostrými hranami v spojení s asketickým spôsobom života. Minimalistický interiér charakterizuje predovšetkým úžitkovosť, v rámci ktorej sa umelecky kombinuje krása čistých línií s výnimočnosťou materiálov, farebnou nápaditosťou a oslobodzujúcou životnou filozofiou.

Klasický mimalizmus charakterizoval priam militantný estetický asketizmus, pre ten dnešný je príznačná hlavne flexibilita (využívanie miestností na rôzne účely) a rôzne výrazové stupne. Východisko minimalizmu tvoria tradičné japonské normy, hry svetla a tieňa a jednoduché línie. Známym reprezentantom týchto tendencií je firma IKEA, ktorá uplatňuje mnohé zásady minimalizmu v spojení s tradíciou škandinávskej bytovej kultúry.

Funkcionalistické a minimalistické tendencie nie sú produktom súčasnosti. Prvý manifest proti dekorativizmu vydal viedenský architekt Adolf Loos v roku 1908: bol presvedčený, že kultúrne vyvíjajúci sa človek musí opúšťať ornament. Jeho filozofia našla nasledovníkov u dizajnérov a architektov celého sveta; a funkcionalizmus začal udávať smer...

Funkcionalizmus a minimalizmus charakterizuje úsilie o čo najčistejší tvar, ktorým by sa navonok prejavovala vnútorná funkcia - architektúry, interiéru či predmetov každodennej potreby. Úspornosť tvarového riešenia a inšpirácia prírodou s vylúčením ozdôb však postupne viedli k extrémnej demonštrácii "krásy" prírodnín a necitlivému používaniu vzácnych materiálov. Reakciou na daný vývoj a výrazne konzumný prístup k životu v 90-tych rokoch (20. storočia) bol príklon k základným hodnotám života i bývania, príklon k novej duchovnosti.

Súčasný minimalizmus je viditeľne demokratický: neobťažuje prísnymi dizajnérskymi predpismi (je otvorený farbám i tvarom) a pripúšťa tiež voľné začlenenie historických štýlov pretransformovaných pre minimalistické interiéry, využívajúc kontrast a bohatú hru asociácií...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.