Sedím na stoličke...

... a je mi dobre, takto by sa dal parafrázovať názov známeho slovenského filmu. Aby aj vám bolo dobre, vyberajte stoličku s rozvahou.


Zameriame s najskôr na sedenie k jedálenským stolom. Súčasne trendy ponúkajú širokú variabilitu stoličiek. Uniformita je skôr na ústupe a pestrosť sa prejavuje v štýloch, tvaroch a v materiáloch. Práve preto dobrá stolička k jedálenskému stolu, musí spĺňať popri estetickej stránke, hlavne kvalitatívne kritéria, ktoré vyhovujú ergonomickým požiadavkám. Ak zdanlivo bezdôvodne máte dlhodobé bolesti chrbta alebo nôh, jedna z príčin môže byť nevhodná stolička, ktorá vás núti k nesprávnej polohe sedenia. 

Pohodlie nadovšetko

Pohodlnosť ovplyvňuje materiál, výška, tvar a uhol sedenia. Každý dizajnový kus vychádza z anatómie ľudského tela a zodpovedá módnym trendom z hľadiska rozmerov, tvarov a materiálov. Moderné kusy výrobcovia ponúkajú z dreva, ocele v kombinácii s textilom, kožou a plastom.

Stále viac obľúbeným materiálom sa stáva akrylát vo farebných mutáciách alebo transparentnej podobe. Z tohto moderného plastu je možné vytvarovať rôznorodé štýly stoličiek.

 

Pri kúpe stoličiek k jedálenskému stolu, si v prvom rade všimnite výšku stolu, ktorá málokedy býva nastaviteľná. Medzi ďalší dôležitý parameter patrí výška stoličky od zeme a výška stoličky v pomere k stolu. Voľný priestor medzi sedákom a vrchnou doskou stolu má mať minimálne 30 cm. Hrany majú byť primerané na dotyk (ani príliš oblé ani ostré), sedacia časť a operadlo dobre formované.

Na trhu sa ponúkajú stoličky do jedálne aj s opierkami, ktoré sú o niečo viac pohodlné. Ultra moderné vrchné materiály sú prevažne opatrené technológiami, ktoré chránia materiál pred poliatím, prílišnou absorpciou pachov a vyššou odolnosťou pre nárazmi či poškodením.


Kancelárske stoličky

Pre tento typ, sú vhodné tie, ktoré umožňujú dynamické sedenie. Ide o mechanizmus v stoličke, ktorý automaticky prispôsobuje polohu stoličky pohybu tela, čím umožňuje pohyb sedacej časti a chrbtovej opierky. Tento pohyb má individuálne nastavenie tlaku, ktorý je závislý od hmotnosti užívateľa. Popri synchrónnom sedacom zariadení, ďalej stolička umožňuje nastavenie sedáku, operadla a opierok pod ruky. Pri nastavovaní sedadla, chodidlá sa dotýkajú celou plochou o podlahu a kolená sú v 90° uhle. Taktiež uhol medzi sedákom a operadlom nemá byť menší než 90°.


Inou zdravou alternatívou sú tzv. balančné stoličky, ktoré napodobňujú gymnastický balón a statické sedenie sa mení na aktívne všetkými smermi. Vďaka tejto stoličke sa zapájajú skoro všetky chrbtové svaly a vďaka neustálemu pohybu sedacej plochy dochádza v krvnom obehu k zvýšeniu kyslíka v krvi.Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.