Vyberáme rošt

Pri obnove spálne vždy príde na rad aj posteľ, ktorá sa zväčša skladá z rámu, roštu a matraca. Rošty poznáme pevné či odpružené ako aj typy polohovateľných.

Na rozdiel od matraca, dobrý rošt môže vydržať aj celý život. Rošty sa vyrábajú maximálne do šírky 140cm. Pre dvoj posteľ sú vhodnejšie dva samostatné rošty, pretože rôzne typy matracov vyžadujú aj rozdielne typy roštov. Pružinový matrac si vyžaduje skôr pevnejší typ roštu ako napríklad latexový či penový matrac.

Typy roštov

Hlavnou úlohou roštov je rovnomerné rozloženie záťaže matraca, čo sa týka hlavne nižších matracov.

Najjednoduchší typ roštu je vyhotovený zo smrekových latiek pospájaných páskou, alebo lamelový rošt s pevným rámom. Tieto typy sa hodia napríklad na pružinový matrac. Ďalší jednoduchší typ je lamelový rošt s pevnými plastovými puzdrami upevnenými na ráme.Medzere medzi lamelami, by nemali byť väčšie ako 4cm, pretože by mohlo prísť k deformácii matraca. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a z rôznych druhov dreva – smrek, breza, buk alebo z umelých materiálov. Pri väčšom počte lamiel je rošt odolnejší a nedochádza k ohýbaniu matraca. Kvalitný rošt by mal mať aspoň 26 lamiel. Upevnené môžu byť v umelých alebo kaučukových puzdrách, ktoré reagujú na zaťaženie.
Rošty s pružiacim efektom majú výkyvné, zdvojené pružiace puzdra s gumenou loptičkou. Na tento typ sú vhodné kvalitné latexové a penové matrace.
V kombinácii s lamelovými roštami alebo i samostatne sa vyrábajú tanierikové rošty, ktoré zaisťujú ohybnosť po celej ploche roštu či len v oblasti ramien a chrbta. V oblasti chrbta sa dodávajú aj spevňujúce popruhy.

Odborníci z oblasti ortopédie odporúčajú pri zdravotných problémoch s chrbticou používať polohovateľné rošty. Takéto rošty sa polohujú mechanicky alebo elektricky. Rošty ponúkajú niekoľko typov polôh. Najjednoduchší spôsob polohovania sa nachádza v oblasti hlavy a ramien, druhý typ polohovania je v oblasti hlavy, ramien a zvyšnej časti roštu a tretí typ sa navyše polohuje v oblasti kolien.

Ceny roštov sa tiež pohybujú v rôznych cenových kategóriách. Samostatný nepolohovateľný rošt s pružiacim efektom domácej výroby nás príde asi na 5000 SK. Typy najzložitejších roštov dostanete od 20 000 Sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.