Trendy v osvetlení

Raz za dva roky sa uskutočňuje medzinárodná výstava osvetľovacích telies a technológii vo Frankfurte nad Mohanom, bolo tomu aj v tomto roku.

>> Móda >> Aktuálne >> Trendy v osvetlení

V rámci výstavy bola vypísaná aj súťaž na svietidlo a osvetľovací zdroj budúcnosti. Hodnotil sa dizajn a funkčnosť svietidla. Pri osvetľovacích technológiách hodnotiaci prihliadali na úspornosť, životnosť, spektrum farieb a odtieňov svetla a množstvo vyžiareného tepla. Pre tento rok 2006 sa stali najpreferovanejším zdrojom svetla pre svoje vlastnosti diódy LED.

Trendy lámp a lampičiek V rámci ponuky výstava potvrdila, že trendy smerujú dvoma cestami. Ide o klasickú ponuku svietidiel a o moderné nové svietidlá, ktoré prešli inováciami.

Klasika je obľúbená hlavne v ázijských krajinách. Tvaroslovie a dekorácia lámp nie je ovplyvnená veľkými zmenami. Lustre sú ako za starých čias okázalé s veľkými ramenami, vyhotovené hlavne z číreho alebo farebného skla. Milovníci rustikálneho štýlu si prídu na svoje v prevedení z dreva a kovu. V ponuke sú kvetinové dekorácie, svietidlá s závesnými dekoráciami (bižutéria, korále), v prírodnom tóne prípadne osviežené o tlmené odtiene červenej, zelenej, oranžovej, žltej...

Do moderného interiéru tvorcovia navrhujú jednoduché lampy, zväčša jednofarebné. Obľúbená je biela farba, kombinácia bielej a čiernej a prirodzená prírodná farba. V tvarosloví sú dominantné geometrické tvary (guľa, štvorec, kužeľ), novinkou sú lampy v tvare kvapky vody a vajíčka, či inšpirácie vesmírnymi strojmi – satelit, družica a pod.. Na rozdiel od minulých trendov sú lampy a lampičky väčších rozmerov. Prejavuje sa to v tienidlách na stolných či voľne stojacích lampách. Na rozdiel od klasických svietidiel tu sú vítané materiály ako je kov leštený či matný, sklo, plasty, textil a novinkou sú lampy zo sadry.

Inšpirácie vo fabrike... To sú modely lámp technického tvaru, ktoré sa stali obľúbené aj pre interiéry. Preto dizajnéri ich tvaroslovie a materiál tomu prispôsobujú a venujú sa výlučne len takejto tvorbe a výrobe.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.