Vytlačiť túto stránku

Kam s deťmi na dovolenku? Tieto krajiny sú pre vaše ratolesti ako stvorené

Napísal Kristína Chudá 25. máj 2022

Slniečko je vonku v plnom prúde, prvé teplé dni za nami. Rozmýšľate, čo v lete podniknete? Kam vyrazíte na dovolenku? Bude to dovolenka na Slovensku alebo exotika? Aby bola dovolenka skutočne dovolenku, skúste si pred zabookovaním vašej vysnívanej prvej dovolenky s drobcom pozrieť stravu v danej krajine.

cestovanie_rodina_adobestock

V cudzine totiž môžete skutočne ochutnať čokoľvek, nie vždy bezpečné. Aký jedálniček by mal mať drobec na dovolenke a prečo by ste nemali zabúdať na pitný režim celej rodiny? Prinášame vám najlepšie miesta sveta, kde dovolenka s deťmi bude tá najkrajšia.

Japonsko

Japonsko je ideálnym miestom pre rodiny z mnohých dôvodov. Japonsko je neuveriteľne bezpečné miesto, všetko je prístupné, čo znamená, že aj keď cestujete s kočíkom, nebudete mať žiadne problémy. Doslova všetky turistické miesta od svätýň a chrámov, až po rôzne paláce a záhrady. Ľudia sú tu k rodinám sú veľmi milí a animátori vedia prispôsobiť aktivity počasiu a ročného obdobiu. Japonské jedlo je omnoho viac ako sushi a malí drobci si môžu pochutiť na rezancoch a katsu kari. Taktiež svojich drobcov potešíte návštevou Disneyho sveta v Tokiu.

Portugalsko

V Portugalsko bez ohľadu na to, kam idete, vždy máte k dispozícii množstvo rôznych vecí a miest na návštevu, takže sa deti nikdy nenudia. Veľkým plusovým bodom pre rodiny je to, že Portugalsko je jedným z najlacnejších destinácií v Európe, takže nemusíte vykradnúť banku, aby ste mali skvelú večeru.

Španielsko

V Španielsku sú deti vítané takmer kdekoľvek a sú neoddeliteľnou súčasťou španielskej kultúry. Nie sú obťažovaním, ale normálnou súčasťou každodenného života! Ak navštívite veľké mestá, ako napríklad Madrid alebo Barcelona,​​nájdete v ňom množstvo detských ihrísk. V celej krajine je Španielsko plné pôvabných a živých námestí. Sú určené ku hre deti, zatiaľ čo ich rodičia si vychutnávajú kávu.

Malta

Malta je obľúbenou krajinou v Stredozemnom mori a je bohatá na históriu, kultúru a outdoorové aktivity. Deti milujú hlavne mesto Vallette, je to pulzujúca oblasť určená prechádzkam, nakupovaniu a zmrzlinovým pohárom.

Francúzsko

Vo Francúzsku môžete s deťmi navštíviť mestá ako Lyon, kde je obrovský park s malou zoologickou záhradou. A čo najviac deti na Francúzsku milujú? Paríž! Je to mesto svetiel pre kultovú Eiffelovu vežu, výlet po Seine, jazda na obrovskom ruskom kole na námestí Place de la Concorde, kŕmenie kačíc v záhradách Tuileries a prechádzky cez Montmartre kde je plno historických kolotočov. Toto všetko vyčarí deťom neskutočný úsmev na tvári.

Maledivy

Život na ostrove je ideálny pre batoľatá. Neexistujú tam žiadne autá, okrem tých golfových, mäkký biely piesok, takže môžete byť naboso celý deň, množstvo detských bazénov. Izby v rezortoch sú zriadené pre mladé rodiny s detskou postieľkou a po celý deň je k dispozícii detský klub. Čo sa týka stravy, je absolútne vhodná pre deti. 

Singapore

Singapur je nabitý rodinnými atrakciami. Ľahko prístupná verejná doprava, chodníky priateľské k deťom - mesto má všetko pohodlie, ktoré potrebujete pri cestovaní s deťmi. Kúzelné záhrady Bay, Awe-inšpirujúce Singapur Flyer, unikátne Singapur Zoo, nočné Safari, rieka Safari, Jurong Bird Park, Snow City, SEA akvárium, Universal Studios, Dolphin Park, Butterfly Park. Zoznam je ozaj obrovský!

Jednoducho prázdniny ALL INCLUSIVE

Výhodou programu all inclusive, ktorý väčšina hotelov vhodných pre pobyty rodín s deťmi ponúka, je že máte skutočne všetko a stále. Ak cestujete po Európe, nemáte sa čoho obávať, pretože strava aj hygienické podmienky sú s tými slovenskými úplne porovnateľné. No sa rozhodnete ísť do niektorej zo severoafrických destinácií, voľte radšej päťhviezdičkový hotel a dávajte pozor na všetko, čo vaše dieťa zje. Aj v prípade ovocia je dobré voliť tie druhy, ktoré môžete sami olúpať, prípadne ho umyjete balenou vodou. Rozhodne sa v Egypte či Tunise vyhnite ľadu v nápojoch a radšej nepokúšajte faraóna, aby na vášho drobca neposlal svoju pomstu v podobe úpornej hnačky a bolestí bruška. To znamená nejesť jedlo u pouličných predajcov, v hoteloch konzumovať balenú vodu či overené nápoja z originálnych fliaš a tiež čistenie zubov vykonávať len s vodou z fľaše, nie z kohútika. V takomto prípade dajte drobcovi Smectu, alebo požiadajte hotelového lekára o tabletku vhodnú pre deti (zvyčajne na rozdiel od tých našich účinkuje prakticky hneď).

Mnoho slovenských rodín mieria rok čo rok do Stredomoria alebo k Jadranu. Tieto oblasti (grécke ostrovy aj pevnina, Španielsko a Kanárske ostrovy, Chorvátsko či Taliansko) sú ako stvorené k poznávaniu miestnych špecialít, ktoré sú navyše väčšinou doslova príkladom kvalitnej a pestrej stravy. Základnými surovinami sú tu čerstvá zelenina upravovaná na všetky možné spôsoby, ryby, kvalitný olivový olej a veľa byliniek. Takýto spôsob stravovania priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu a celý kardiovaskulárny systém, predchádza cievnym mozgovým príhodám, srdcovému zlyhaniu a trombóze a preventívne pôsobí aj proti onkologickým ochoreniam. Tak prečo ju nedopriať aj deťom?ň

Taliansku pizzu - samozrejme bez pikantnej salámy alebo plesňového syra - si môže dať už batoľa. Margheritu s paradajkovým Sugom, mozzarellou a oreganom, upečenú v peci, môžete s kľudom nechať ochutnať aj batoľaťu. Podobne to platí u talianskych cestovín, ktoré deti rovnako najradšej konzumujú s jednoduchou paradajkovou omáčkou alebo len s olivovým olejom či pestom.

Pitný režim počas prázdnin

Veľkým nešvárom pri dlhšom cestovaní je aj snaha zamedziť nutnosti častých zastávok "na cikanie" alebo návštevám toaliet v lietadle. Preto dnes mnoho ľudí počas cesty radšej menej pije. Dostatočná hydratácia je preto dôležitá. Ako piť v cudzine? Ani tu vaša starostlivosť o správny pitný režim nekončí. Každá starostlivá mamička si už dopredu zisťuje informácie o podmienkach v krajine alebo mieste, kam sa svojimi deťmi mieri. Je tam kohútiková voda pitná? Môžete ju so svojou rodinou piť, alebo budete radšej kupovať balenú vodu? Určite platí jedno univerzálne pravidlo: Ak niekde nie je pitie vody z kohútika odporúča, nepite ju a už vôbec ju nedávajte vašim deťom. A ak si nie ste istí, radšej stavte na kvalitnú balenú vodu z obchodu. Tým totiž nikdy nič nepokazíte a možno predídete nepríjemným starostiam.

Zdroj obrázka: Adobestock


https://www.becomingyou.co.za/best-places-to-go-with-kids/