Ako skrotiť výdavky a kde hľadať voľné peniaze

Pripravte sa, bude horšie! „Rekordná inflácia, rast cien energií a celková ekonomická recesia sú realita, ktorá ovplyvní hospodárenie domácností minimálne na najbližšie dva roky,“ tvrdí Andrea Kasanická Straková, odborníčka na osobné financie z PARTNERS.

risparmio_1_22

AKO SKROTIŤ VÝDAVKY?

RADÍ: Andrea Kasanická Straková, PARTNERS odborníčka na osobné financie

1.   Urobte si zodpovedný audit rodinného rozpočtu

V internetovom bankovníctve sa spätne venujte prehľadu.

2.   Dôsledne si evidujte všetky výdavky a obmedzte tie nevyhnutné

Zapisovaním všetkých výdavkov budete pri míňaní prirodzene konzervatívnejší.

3.   Vyššie pravidelné výdavky vykryte z výdavkov na zábavu a potešenie 

Keď sa v rozpočte objavia nové položky (najmä pravidelné – napríklad zvýšené energie), sadnite si ako rodina a diskutujte, z akých iných výdavkov sa budú financovať.

4.   Začnite šetriť. Ideálne hneď

Nastavte si trvalý príkaz. Ak prostriedky z účtu presuniete na sporiaci účet, počas mesiaca hospodárite už len s daným zvyškom. Vytvárate tak rezervu na skutočne neočakávané udalosti.

5.   Optimalizujte úvery a nezadlžujte sa

Neberte si žiadne nové úvery, nepoužívajte kreditku, nechoďte na účte do mínusu. V prípade hypotéky sa poraďte s odborníkmi a riešte úrokovú sadzbu na hypotekárnom úvere. Obozretní by mali byť predovšetkým tí, ktorým fixácia končí v budúcom roku, pretože pre nich je možné začať postupne premýšľať, čo s úverom. V prípade, že máte aktuálnu fixáciu fixovanú na dlhšie, odporúčame si dať vypočítať splátku napríklad pri úroku 4 % a rozdiel medzi aktuálnou splátkou a budúcou možnou smerovať do rezerv a aktív. Zabijete tak dve muchy jednou ranou. Pripravíte sa na budúce zvýšené splátky, nezaskočí vás to a tiež zvýšite svoje aktíva.

KDE HĽADAŤ VOĽNÉ PENIAZE?

Jednoznačne v spotrebe. Prax nám ukazuje, že to môže byť aj 50 eur mesačne. Dlhodobo sa nám potvrdzuje, že po revízii všetkých výdavkov a ich poctivej evidencii dokážu rodiny mesačne nájsť voľné peniaze, aj keď sa zdá byť rozpočet napnutý. Vždy je to o nastavení a o tom, ako pracujeme najmä s nepravidelnými výdavkami. Tie bývajú z mesiaca na mesiac variabilné.

NEPRAVIDELNÉ VÝDAVKY

Domáca strava

Strava je jedným z najvyšších výdavkov v rámci mesačných rozpočtov, ktorú navyše výrazne predražuje stravovanie mimo domova. Ceny v reštauráciách vzrástli medziročne o 20 %, čo sa premietlo aj do obľúbených obedových „menučiek“. Príprava domáceho jedla je nielen zdravšia, ale pomôže skresať celkové výdavky na stravu.

Nákupy do zásoby

Akciové ponuky a tovar v zľave spôsobuje, že nakupujeme emotívne a často aj do železnej zásoby. V prípade potravín však takto najčastejšie dochádza k plytvaniu jedlom, ktoré po expiračnej dobe vyhadzujeme. V akcii navyše nakupujeme aj veci, ktoré v danej chvíli nevyhnutne nepotrebujeme.

Výlety, dovolenky

Zdraženie pociťujeme aj v oblasti hotelierstva a služieb. Pozrite sa na plán výletov počas predĺžených víkendov a aj na dovolenky, či si ich neužívate viac, ako si reálne môžete dovoliť.

PRAVIDELNÉ VÝDAVKY

Bankové poplatky

Poplatky za vedenie účtu tiež vzrástli. To čo môžete urobiť, je overiť si, aké bankové služby najčastejšie využívate a či ich máte zahrnuté v pravidelnom mesačnom poplatku za vedenie účtu.

Poplatky mobilného operátora

Skontrolujte si, za aké služby mobilného operátora platíte v mesačnom paušále a či v ňom máte zahrnuté aj služby, ktoré vôbec nevyužívate. Môže ísť napríklad o zbytočne vysoký objem predplatených dát.

Automobil a pohonné hmoty

Dramatické zdraženie sme pocítili práve pri pohonných hmotách a doprave. Autá pritom zvykneme využívať aj na zbytočne krátke vzdialenosti.   Úsporu vieme dosiahnuť MHD dopravou, alebo pri krátkych vzdialenostiach prechádzkou. Peniaze tiež utekajú cez náklady spojené so starostlivosťou o vozidlo, ktoré bývajú často vyššie, ako samotná hodnota staršieho auta a aj jeho využitie.

Optimalizácia úverov

V prípade viacerých úverov veľkú úsporu prinesie zlúčenie úverov do jedného. V prípade hypotéky sa poraďte s odborníkmi a riešte úrokovú sadzbu na hypotekárnom úvere.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.