Tu sú rady, aby vám peniaze nepohltila inflácia

Údaje o inflácii neveštia pre peňaženku nič dobré. Napriek tomu majú Slováci na bežných, sporiacich, termínovaných účtoch aj vkladných knižkách viac ako 40 miliárd eur. Inflácia na Slovensku atakovala 22-ročné maximum.

shutterstock_inflazia_122

Podľa údajov Štatistického úradu dosiahla v júni medziročne ešte vyššiu úroveň, až 13,2 percenta. Ceny sa kontinuálne zvyšujú už sedemnásť mesiacov. Horšie je, že s vysokou pravdepodobnosťou ešte porastú. To znamená, že si za svoje peniaze môžeme dovoliť kúpiť stále menej. Ako upozorňujú odborníci, tisíc eur tak má v súčasnosti hodnotu už menej ako 900 eur. A ak máte napríklad na sporiacom účte s ročnou úrokovou sadzbou nula percent našetrených šesťtisíc eur, ich reálna hodnota je na úrovni okolo 5200 eur.

V pančuche či investované?

Ak by ste však rovnakých šesťtisíc eur investovali, vyhli by ste sa takémuto prudkému znehodnoteniu úspor. „Napríklad by ste vložili na začiatku 6 000 eur, a to v priebehu prvých troch mesiacov po tretinách. Zároveň by ste každý mesiac pravidelne vkladali 50 eur počas desiatich rokov. Vychádzajme z toho, že ste dynamickým investorom, a teda väčšina z vášho portfólia by bola zameraná na akciové podielové fondy. Po 10 rokoch by výsledná hodnota majetku spolu aj so zhodnotením bola na úrovni približne 17 500 eur,“ vysvetľuje Marek Sokol, odborný garant pre kapitálový trh spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, ktorá patrí k najväčším nezávislým maklérskym spoločnostiam na Slovensku. Všetkým, ktorí majú úspory, a to či už tisíc, ale aj desaťtisíc eur, odporúča, aby ich nenechávali na bežnom účte, sporiacom účte, termínovaných vkladoch alebo doma. Ani jedna možnosť neponúka také zhodnotenie vložených peňazí, aby pokrylo infláciu.

Znížte riziko

Pre všetkých, ktorí majú v súčasnosti vyššie čiastky uložené na neperspektívnych miestach a rozhodli sa ich zhodnotiť investovaním, Marek Sokol radí, aby si ich rozdelili na dva až tri vklady. „Je to vhodné predovšetkým v takýchto turbulentných časoch.“ Ako dodáva, vždy to, samozrejme, závisí od možností a požiadaviek daného investora. „Dôležité je, aby portfólio bolo dostatočne diverzifikované, a teda, aby sme sa vyhýbali vsádzaniu na jednu kartu,“ vysvetľuje Marek Sokol. Z dlhodobého hľadiska to zabezpečujú napríklad akciové indexové podielové fondy, ktoré obsahujú široké spektrum spoločností, do ktorých je možné investovať.  „My sa zároveň zameriavame predovšetkým na také fondy, ktoré majú označenie ETF (exchange traded fund – voľne obchodované na burze), pretože takto dokážeme klientovi čo najefektívnejšie zhodnotiť jeho majetok. V krátkodobom horizonte, respektíve pri konzervatívnejších klientoch, dopĺňame portfólio menej rizikovými aktívami, ako napríklad dlhopismi, či realitným fondom,“ uzatvára odborník UNIVERSAL maklérsky dom.  

Zdroj foto: Shutterstock

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.