Mobing II.

Máte nové pracovné miesto a šírite okolo seba dojem skromnej, slušnej, nadšenej a pracovitej osôbky? Preboha, kto vám to poradil?

Mobingové "úkazy":
- viac či menej nápadná ignorácia obete (neodpovedanie na pozdrav, uhýbanie očami, nereagovanie na odkazy a písomné správy...)
- vytesňovanie obete zo skupinového rozhovoru presúvaním sa na iné miesto alebo zmenou témy
- skryté alebo otvorené zosmiešňovanie
- spochybňovanie kompetentnosti a odbornosti
- dôrazné poukazovanie na drobné chyby a omyly
- útoky na osobné záležitosti, stravovanie, úpravu vzhľadu, oblečenie
- "chytanie" za slová a ich svojský výklad
- vymýšľanie drobných klamstiev o vybranej obeti.

Charakteristické pocity obeti mobingu:
- rastúca neistota, strach
- sebapodceňovanie
- trvalé napätie, podráždenosť
- nechutenstvo
- zvýšená teplota, časté vírusové ochorenia, oslabený imunitný systém
- celková vyčerpanosť ako dôsledok trvalého stresu.

Mobingová prevencia:
1. Po príchode na nové pracovisko nepristupujte na okamžité tykanie (predovšetkým nie s nadriadeným; dá sa odmietnuť krátkou vetou: "ďakujem, možno neskôr") a k vyhláseniam typu "sme tu ako jedna veľká rodina" sa nijako nevyjadrujte.
2. Držte si ľahký, ale jasný odstup a zachovávajte určitú tajuplnosť (nerozprávajte ľuďom, o ktorých nič neviete, nijaké detaily z osobného života ani svoje názory na ľudí vo verejnom živote a podobne).
3. Odmietnite prácu, ktorú mal urobiť niekto iný s odôvodnením, že sa práve venujete tej svojej.
4. Pomáhajte mimo rámec svojich povinností iba výnimočne, aby sa to nestalo pravidlom (kto príliš často podáva ruku o krátky čas necíti rameno).
5. Na opakovaný prejav nevôle, kritiky či zosmiešnenia reagujte nahlas: "to sa týka mojej osoby?", "s čím konkrétne máte problém?", "prepáčte, môžete sa vyjadriť tak, aby bolo úplne jasné, o čo vám ide...?"
6. Neukazujte strach (hoci ho máte; veď aj taký zajac prišiel na to, že keď uteká pred líškou a má možnosť na chvíľu zastať a pozrieť jej do očí, dávajúc najavo "aha, nebojím sa ťa", má väčšiu šancu) a neodmietajte otvorenú konfrontáciu. Neponárajte sa však do situácie emocionálne a zachovávajte si nadhľad.
7. Pokiaľ to stav vecí vyžaduje, vyslovte nahlas slovo mobing a pohrozte prizvaním odborníkov: psychológa a právnika.v8. Dajte jasne najavo, že sa nenecháte len tak ľahko odpísať a "dotieravý, útočný dav" to bude mať s vami ťažké.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.