dm otvára verejnú diskusiu o ženskom cykle a zdraví

Medzinárodný deň menštruačnej hygieny, ktorý pripadol na 28. mája, je začiatkom rozsiahlej kampane dm drogerie markt. Prebehne v dvanástich krajinách, pričom sa v priebehu niekoľkých mesiacov dostane do popredia fyzické, duševné a emocionálne zdravie zákazníčok, ako aj spolupracovníčok.

Jej zámerom je zvýšenie povedomia o dôležitých témach týkajúcich sa tejto starostlivosti, a to najmä ženského cyklu, ako aj odtabuizúvanie tém, o ktorých sa nehovorí. V rámci kampane spolupracuje aj s odborníčkami na zdravie, a to so sexuologičkou Danicou Caisovou, s gynekologičkou Petrou Strakovou, odborníčkou na výživu Zuzanou Liškovou a profesionálnou mentánou koučkou Zuzanou Kocúrkovou, ktoré ňou budú edukatívne sprevádzať tak zákazníkov dm, ako aj verejnosť. A keďže umenie môže hovoriť aj o témach, ktoré sa spoločnosť bojí pomenovať nahlas, súčasťou je aj umelecké dielo vytvorené umelkyňou Sashou Chaginou. Dôležitou súčasťou je aj spolupráca na projekte Dôstojná menštruácia pod OZ inTYMYta, spolupráca s organizáciou Chuť žiť a rozsiahly prieskum dm, ktorý reflektuje situáciu na Slovensku a v krajinách dm v téme menštruácia a menštruačná chudoba. Ide o prvý prieskum svojho druhu na Slovensku vôbec, pretože dáta, ktoré boli predmetom zberu, na Slovensku doteraz neexistovali.

1_dm_24

Odborníčka na výživu Zuzana Líšková, mentálna koučka Zuzana Kocúrková, sexuologička Danica Caisová, gynekologička Petra Straková

„Sme veľmi hrdí na to, že môžeme pokračovať  vo svojej snahe zvyšovať povedomie a otvárať diskusiu o ženskom zdraví a ženskom cykle. Prítomnosť odborníčok a ambasádoriek a ich podpora nám pomáhajú dosiahnuť širšiu osvetu a zabezpečiť, aby sme sa o týchto dôležitých témach mohli priamo a bez okľúk rozprávať. Preto je pre nás v našej aktuálnej kampani dôležité zdôrazniť faktory, ktoré sú pre zdravie žien obzvlášť dôležité,“ povedala Natália Franková, skupinová vedúca marketingu dm drogerie markt.

Fázy novej kampane dm odzrkadľujú ženský cyklus

Kampaň dáva do pozornosti zdravie ženy prostredníctvom štyroch fáz menštruačného cyklu. Fázy kampane nekopírujú presný biologický proces, v prvej časti sa zamerajú na duševné zdravie fázami Menštruácie (oddych a relax) a Luteálnej fázy (mentálne zdravie), následne na telesné zdravie fázou Ovulácie (pohyb a šport) a Folikulárnou fázou (zdravá strava).

Tím ambasádoriek a ich osobné témy bez tabu

Dôležitou súčasťou kampane je aj tím ambasádoriek. Tie sa budú na svojich sociálnych sieťach venovať téme, s ktorou majú osobnú skúsenosť. Sú nimi:

Zuzana Vačková – menopauza;

Claudia Ďuríšek – endometrióza;

Nikoleta Vujisić – porucha príjmu potravy;

Samanta Tomkuliak – popôrodná depresia;

Dominika Bánszka – bodyshaming a sebaláska;

Katarína Balážiová „Becca“ – herpesvírus;

Michaela Kevelyová – odvaha čeliť zmenám v živote.

2_dm_24

Zdroj foto: dm drogerie markt

Dôstojná menštruácia reaguje na menštruačnú chudobu na Slovensku

Na problémy ľudí žijúcich v menštruačnej chudobe poukazuje aj projekt Dôstojná menštruácia. Zastrešuje ho organizácia inTYMYta a jeho zámerom je pomôcť všetkým, ktorí si základné hygienické potreby nemôžu dovoliť. V roku 2023 sa dm stala jeho produktovým partnerom a odvtedy plní vložkami sýtočervené menštruačné skrinky v komunitných centrách, školách a organizáciách podporujúcich ľudí v núdzi. Vložky sú aktuálne dostupné v 9 menštruačných skrinkách, sú zdarma a sú pravidelne dopĺňané. Okrem toho materiálna pomoc putuje aj do viacerých organizácií pre ľudí v núdzi naprieč Slovenskom.

V rámci spolupráce vznikla aj ďalšia podporná aktivita, keď sa dm rozhodla prepojiť túto spoluprácu aj so svojimi zákazníkmi. V júni tohto roka tak poputuje 20 centov z predaja produktov dm značky Jessa na dopĺňanie menštruačných skriniek hygienickými potrebami, vďaka čomu vznikne na Slovensku ďalších 6 menštruačných skriniek.

Sasha Chagina opäť prepojí umenie s  komunikáciou dm

Umeleckú súčasť kampane pripravila ilustrátorka Sasha Chagina, s ktorou dm spolupracuje od roku 2022. Ústredným prvkom bude tentoraz putovná inštalácia s názvom „Som dosť veľká na to, aby som o menštruácii hovorila otvorene“. Znázorňuje štyri fázy menštruačného cyklu a jeho prežívania, do ktorých môžu okoloidúci vstúpiť a pomyselne si ich prežiť. S cieľom detabuizovať tému menštruácie navštívi inštalácia počas leta postupne všetky krajské mestá, kde bude umiestnená vo vybraných obchodných centrách. Jej rozpracovania sa objavia aj na dm ON TOUR a dm ženskom behu a jej jednotlivé ilustrované prvky nájdu zákazníci na viacerých miestach. Výrazným odkazom na inštaláciu budú odznaky, ktoré sú tohtoročným fyzickým symbolom kampane. O priestorový návrh a realizáciu inštalácie sa postaral Ateliér ELoo!

dm ON TOUR predstaví kampaň aj možnosťou osobného stretnutia

Odkazy kampane budú šírené aj prostredníctvom roadshow dm ON TOUR, v rámci ktorej sa postupne v ôsmich krajských mestách uskutoční v termíne od 8. do 30. júna 2024 jednodňové podujatie so zámerom inšpirovať svojich zákazníkov a ponúknuť im možnosť, aby si vedome našli pár minút pre seba a pozreli sa na svoje zdravie, stav mysle a duševnú silu. Na podujatí, ktorým bude sprevádzať Vera Wisterová, budú k dispozícii cvičenie jogy, interaktívne prednášky, ženské „superfood“ a moderované diskusie so zaujímavými hosťmi. A, samozrejme, nebudú chýbať ani darčeky pre návštevníkov podujatia.

Ďalšie súčasti kampane

Kampaň a jej prvky budú ďalej komunikované aj v rámci podujatia dm ženský beh, prostredníctvom rôznych interných workshopov a vzdelávacích aktivít, ako aj vďaka možnosti pre zamestnancov dm zúčastniť sa na expertnom dobrovoľníctve.

www.mojadm.sk

Menštruačná správa Slovensko

Na Slovensku bol prieskum realizovaný od februára do apríla 2024 na reprezentatívnej vzorke 600 žien a dievčat vo veku od 16 do 50 rokov, ktorá bola skúmaná v závislosti od veku, vzdelania a lokality. Z prieskumnej otázky ako ženy vnímajú témy ženského zdravia a najmä menštruácie vo verejnej diskusii vyplynulo, že len 4 z 10 žien považujú tému zdravia žien za dostatočne riešenú a viac ako polovica z nich považuje tému menštruácie za ťažkú sociálnu tému, predovšetkým jej tabuizáciu, vďaka čomu sa počas menštruácie cítia nepríjemne. Z prieskumu takisto vyplynulo, že fyzické ťažkosti počas menštruácie, najmä bolesti brucha, sa týkajú žien a dievčat naprieč všetkými dopytovanými vekovými skupinami. Pre mnohé z nich menštruácia znamená aj obmedzenia v každodennom živote, pričom len približne pätina žien nemá problém hovoriť o svojich menštruačných skúsenostiach.

Z prieskumu taktiež vyplynulo, že na Slovensku je pre dievčatá a ženy bez ohľadu na vek dôležitá priaznivá cena menštruačných výrobkov (46 precent). Okrem toho sa 40 percent žien pri výbere menštruačných výrobkov uisťuje, že výrobky neobsahujú chemické látky alebo syntetické prísady. Udržateľnosť je v prípade menštruačných potrieb podružnou otázkou (18 percent) a zaujíma skôr mladšie ženy. 

Veľká menštruačná správa dm

Celkovo bol prieskum na tému menštruácie realizovaný v spolupráci s inštitútom pre prieskum trhu Spectra medzi viac ako 6 000 ženami vo veku od 16 do 50 rokov v Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Taliansku, Chorvátsku, Rakúsku, Rumunsku, Srbsku, na Slovensku, v Slovinsku, Českej republike a Maďarsku. Z prieskumu vyplynulo, že až 60 percent opýtaných zastáva názor, že menštruácia je v spoločnosti ťažká téma, a to predovšetkým preto, že sa o nej stále nehovorí dostatočne, čím sa z prirodzeného procesu stáva tabu, ktoré znepokojuje najmä dievčatá v mladom veku a má výrazný vplyv na to, ako vnímajú svoje telo. Podľa prieskumu sa každá tretia žena cíti neinformovaná alebo nedostatočne informovaná o svojej prvej menštruácii.Na zmenu však v žiadnom prípade nestačí len neustále rastúci počet menštruačných produktov v sortimentoch drogérií a supermarketoch. Kľúčom k úspechu je hovoriť o menštruácii otvorene,tvrdí Natália Franková.

Ťažkosti a obmedzenia

Iba dve percentá opýtaných žien uviedli, že nemajú počas menštruácie žiadne fyzické alebo psychické ťažkosti. Všetky ostatné pravidelne pociťujú bolesti brucha (72 percent), zmeny nálad (58 percent) a únavu (53 percent). V boji proti tomu sa respondentky spoliehajú predovšetkým na lieky, ako aj na odpočinok a relaxáciu. Hoci je šport počas menštruácie odporúčaný mnohými odborníkmi, každá tretia žena sa mu zámerne vyhýba. Sociálnym kontaktom sa vyhýba až 35 percent opýtaných. Týka sa to najmä mladšej generácie, ktorá zvyčajne hľadá informácie, napríklad o nepravidelnosti menštruácie, nielen u svojej matky alebo kamarátok, ale čoraz častejšie aj zo školského prostredia.
A to je dôvodom, prečo je odborná pomoc vo vzdelávacích inštitúciách dôležitým míľnikom na ceste k odstráneniu tabu.

Finančné výzvy

Okrem aktuálnych trendov a názorov na ekologické alternatívy menštruačných potrieb sa dm drogerie markt v rámci štúdie pýtala aj na ďalšie výzvy spojené s menštruáciou. Na Slovensku až 28 percent účastníčok prieskumu uviedlo, že nákup menštruačných produktov pre ne predstavuje obrovskú finančnú záťaž, pričom ide najmä o dievčatá a ženy, ktoré ešte študujú. Náklady na zabezpečenie základných hygienických potrieb dosahujú v priemere približne šesť až desať eur mesačne, no až 29 percent Sloveniek za ne zaplatí až do 15 eur mesačne.

3_dm_24

Zdroj foto: dm drogerie markt

Hoci sa zdá problém menštruačnej chudoby, a teda nedostatok prístupu k vhodným menštruačným produktom vrátane vzdelávania na túto tému, prítomný aj na Slovensku, až 72 percent respondentiek o tomto pojme nikdy nepočulo. „O to dôležitejšie je, aby si spoločnosti uvedomili svoju spoločenskú zodpovednosť a urobili všetko pre aktívne zaujímanie sa o túto tému,“ vysvetľuje Natália Franková.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.