Last minute dovolenka: Kto sa postará o vášho seniora?

Ste flexibilní, otvorení možnostiam a navyše ste mali šťastie – našli ste dovolenku za výhodnú cenu, odchod už o pár dní. Potešili ste sa a potom vás oblial studený pot: ako zariadiť starostlivosť o babku či dedka, ktorí sú celý rok na vašich pleciach?

seniori_1117_1200x800

Ľudia starajúci sa o rodinného príslušníka v seniorskom veku potrebujú dovolenku ako soľ. „Staroba prináša do života človeka veľa zmien, ktoré sa prejavia aj v jeho správaní a prežívaní. Poruchy hybnosti, strata kontroly nad vlastným telom a postupná odkázanosť na pomoc iného človeka sa veľmi často podpisujú pod depresívne stavy. Preto je človek vo vyššom veku neraz nevrlý, nespokojný, niekedy horšie spolupracuje. To prináša zvýšené nároky predovšetkým na ľudí, ktorí sa o seniora starajú a pomáhajú mu,“ potvrdzuje psychológ Ľudovít Dobšovič.

Aby to zvládli, potrebujú oddych. Takže dovolenku nerušte, naopak, hľadajte riešenie, ako sa o seniora vo vašej neprítomnosti postarať.

Aké máte možnosti?

Určite to nebude úplne ľahké a bude to niečo stáť, lenže tieto peniaze sa násobne vrátia. Pretože oddýchnutí budete mať zase o niečo viac síl, chuti aj trpezlivosti v ďalšej starostlivosti o vášho seniora.

Máte tieto možnosti:

- nájsť niekoho z rodiny

- najať si počas vašej dovolenky opatrovateľku

- využiť tzv. odľahčovaciu službu

- využiť služby domova seniorov

Nárok na odľahčenie

Odľahčovacia služba znamená, že kým vy oddychujete, ste na liečení alebo potrebujete svoj čas využiť inak, máte nárok na to, aby túto službu za vás robil niekto iný. Ročne si takto môžete vyčerpať 30 dní bez toho, aby ste prišli o opatrovateľský príspevok.

Podmienkou na získanie nároku na túto službu je potvrdenie vydané Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR o tom, že opatrovaný je odkázaný.

Ak potvrdenie o odkázanosti máte, stačí požiadať poskytovateľa sociálnych služieb (teda denný stacionár, domov dôchodcov...) v pôsobnosti vášho kraja o starostlivosť o vášho seniora. Ak má voľnú kapacitu, je povinný ho prijať a postarať sa.

Ak váš senior potvrdenie o odkázanosti nemá, do odchodu na dovolenku ho už vybaviť nestihnete. Ide o proces, ktorý môže trať niekoľko mesiacov. Teraz však ešte nehádžte flintu do žita, lebo vám ostáva jedna možnosť.

Rýchle riešenie

Konkrétne oslovenie súkromného domova pre seniorov. „Táto forma krátkodobého opatrovania je v západných krajinách bežný štandard, v poslednom období však aj my zaznamenávame zvýšený záujem ľudí o takúto službu, či už počas dovolenky, alebo v čase potreby zvýšenej starostlivosti po náročných zdravotných zákrokoch, keď je ich príbuzný prepustený do domáceho ošetrenia," hovorí spoluzakladateľka Agapé Senior Park Adriana Škriniarová.

Výhodou dočasnej opatrovateľskej služby v nadštandardnom zariadení je pre vás okrem iného istota, že váš senior nebude len tak niekde odložený v zatuchnutej izbe, ale bude mať príjemný pobyt v peknom prostredí so všetkou potrebnou starostlivosťou, stravou (aj špeciálnou), spoločnosťou iných ľudí a lekárom poruke.

Takže aj pre neho to bude tak trochu dovolenka, kým si budete vy užívať tú svoju na regeneráciu fyzických aj psychických síl. Vo výsledku budú spokojní všetci.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.