Röntgenovým lúčom sa u zubára nevyhnete. V jednom prípade ale neriskujte!

Napísal Trumpeter 11. október 2022

Jedine röntgenové lúče odhalia informácie o vašom tele skryté pred zrakom lekárov. RTG snímok dokáže pomôcť diagnostikovať ochorenia, ktoré voľným okom a ani niekoľkonásobným zväčšením modernými optickými prístrojmi lekári nevidia.   

Stomatológovia majú k dispozícii viacero druhov RTG prístrojov, ktoré sa líšia lokalitou, ktorú zobrazia, typom lúčov a tiež žiarením. Najpoužívanejšie sú dva druhy. Ide o klasické malé (intraorálne) snímky a 3D röntgen – OPG panoramatický snímok.

istockphoto_dent_rontgen_1_22

Zdroj: www.istockphoto.com 

Výhodou 3D RTG snímania je menšie množstvo potrebného žiarenia a taktiež možnosť upraviť obraz v počítači na jeho lepšie čítanie (zosvetlenie, stmavenie, zväčšenie). Takéto vyšetrenie sa odporúča absolvovať minimálne raz za dva roky, resp. podľa odporúčaní zubného lekára.

istockphoto_dent_rontgen_2_22

Zdroj: www.istockphoto.com

Kedy sa röntgenovým lúčom nevyhnete?

Pri niektorých zákrokoch je RTG nevyhnutnou súčasťou a jednoducho sa im nevyhnete. Pri tzv. endodontickom ošetrení je dokonca potrebných urobiť aj viac RTG snímok - na diagnostiku ochorenia, zhotovenie meracej snímky, ktorá podáva informáciu o správnom rozšírení kanálikov, až po snímku po plnení kanálikov na kontrolu precíznosti plnenia.

RTG je taktiež neodmysliteľnou súčasťou protetickej stomatológie, kde lekárovi poskytuje informáciu o presnom zhotovení a dosadení koruniek a mostíkov v medzizubných priestoroch.

 

Ak sa chystáte na korekciu chrupu zubným strojčekom, bez röntgenu to nepôjde . Röntgenové snímky sa využívajú aj pri korekcii krivých zubov neviditeľným strojčekom, keďže ten sa pacientom zavádza na zdravý chrup,“ spresnil Daniel Kodaj zo Starlynr. „Okrem preventívnej funkcie má RTG svoje opodstatnenie pri korekcii krivých zubov preto, lebo odhaľuje presné postavenie zubov od koreňa po korunku a je tak nevyhnutnou súčasťou plánovania liečby,“ dodáva D. Kodaj zo spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou neviditeľných strojčekov.

Čakáte dieťa? RTG vyšetreniu sa vyhnite.

U detí a tehotných žien sa robí RTG iba výnimočne, a to v ťažkých a život ohrozujúcich stavoch.

Pre zdravého dospelého človeka však nie je röntgen nebezpečný. Pri OPG snímke je dávka ionizujúceho žiarenia cca 0,002 mSv, čo sa rovná asi 5 dňom prirodzeného žiarenia. Pri intraorálnom RTG vyšetrení (záhryzovej snímke) je dávka žiarenia cca 0,00065 mSv, čo je porovnateľné so zhruba 6,5 hodinami prirodzeného žiarenia. 

RTG vyšetrenie chrupu je zadarmo

Podľa informácií ministerstva zdravotníctva medzi zdravotné výkony plne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia podľa nariadenia vlády č. 777/2004 Z. z. patrí aj RTG zubov, okrem materiálu RTG snímky (kód výkonu D52 a D54).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.