Rozštvrtené tabletky ibuprofénu deťom nedávajte!

Napísal TS MojaLekáreň.sk 04. september 2022

Upozorňujú lekárnici z MojaLekáreň.sk v reakcií na krízu s dostupnosťou liekov pre deti. V lekárňach nie sú dostupné sirupy ani čípky proti bolesti a horúčke pre malé deti. Chýbajú prevažne liečivé prípravky, ktoré obsahujú látku ibuprofén.

dievca_chore_atb

Potvrdzuje to tiež MojaLekáreň.sk, prvá lekáreň na slovenskom internete, ktorá má skladom jahodovú suspenziu Nurofen Junior. Nedostupné sú žuvacie tablety Nurofen, pomarančový sirup Nurofen Junior a tiež čípky. „Dlhodobá nedostupnosť týchto liekov núti rodičov siahnuť do zásob v domácej lekárničke, deliť a drviť tablety ibuprofénu pre dospelých, čo rozhodne nie je ideálne riešenie,“ tvrdí Mgr. Pavla Horáková, lekárnička a koordinátorka online poradne na MojaLekáreň.sk.

Čo robiť a naopak nerobiť v krízovej situácií, keď dieťa ochorie a v domácej lekárničke príslušné lieky chýbajú? Jedným z riešení je rozštvrtenie tablety lieku s rovnakou účinnou látkou pre dospelých. To je však iba zdanlivo jednoduché riešenie. Lekárnici ho rozhodne neodporúčajú. „Rozdrvená tableta má pre deti výraznú pachuť, čím ľahko príde k tomu, že deti prášok vypľúvajú. Následne rodič nie je schopný presne povedať, koľko účinnej látky dieťa užilo,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková. Malé deti mávajú, až na výnimky, problém s prehĺtaním tabliet, kapsúl aj toboliek. Jednoduchý nápad sa tak veľmi rýchlo zmení na zložitú úlohu s neistým výsledkom.

V prípade, že rodičia nájdu v lekárničke zbytky liekov pre deti, je dôležité dôkladne skontrolovať ich dobu expirácie a spôsob skladovania. „Vyhnete sa podávaniu liekov s prepadnutou expiračnou dobou, ktoré vám doma zostali od poslednej choroby. Expirovaný liek už nemusí byť účinný,“ upozorňuje lekárnička Mgr. Pavla Horáková.

Čo teda robiť a ako dieťaťu znížiť horúčku či stlmiť bolesť? Jednou z účinných variant je kúpiť v lekárni adekvátnu náhradu za chýbajúci liek. „Na bolesť a horúčku sú rovnako účinné liečivé prípravky s obsahom paracetamolu,“ odporúča lekárnička Mgr. Pavla Horáková.

Rodičia sa tiež môžu obrátiť na skúsených lekárnikov v online poradni na MojaLekáreň.sk. „V tejto situácií riešime v online poradni 10 podobných otázok denne. Rodičom radíme – okrem podania vhodných liečiv – tiež znižovať dieťaťu horúčku pomocou zábalov a obkladov,“ dopĺňa lekárnička Mgr. Pavla Horáková.

Podľa dostupných dát MojaLekáreň.sk je zrejmé, že Slováci na situáciu s chýbajúcimi liekmi pre deti rýchlo reagovali a nákupy zobrali útokom. Koncom augusta predaj týchto liečiv prudko vzrástol – pomarančová Nurofen Junior suspenzia za posledný mesiac skočila v predaji o viac ako 100 %, od marca dokonca štvornásobne. Rovnako aj ibuprofénovým čípkam pre deti stúpol predaj za posledný mesiac dvojnásobne. Z dát je tiež viditeľné, že predaj sa presúva k položkám, ktoré sú stále dostupné. „Skladom máme stále suspenziu s ibuprofénom pre deti od 3 mesiacov a 5 kg na zníženie horúčky a bolesti. Zásoby sa však každým dňom výrazne znižujú,“ hovorí Mgr. Pavla Horáková.

MojaLekáreň.sk ponúka aj liečivé prípravky s paracetamolom vo forme čípok (pre deti od 15 kg), suspenzie (pre deti od 3 mesiacov a 5 kg) aj tablety (pre deti od 3 rokov a 9 kg).

Podľa informácií, ktoré má MojaLekáreň.sk k dispozícií, by prvé lieky pre deti s účinnou látkou ibuprofén mali byť opäť dostupné v priebehu septembra a ďalšie druhy liečiv pre deti dodávatelia postupne naskladnia do novembra.

Čo (ne) robiť v krízovej situácií, keď nezoženiete lieky pre deti s ibuprofénom:

-       Horúčku deťom znižujte pomocou studených zábalov a obkladov.

-       Na bolesť a horúčku podávajte lieky pre deti s účinnou látkou paracetamol.

-       V domácej lekárničke skontrolujte expiračnú dobu liekov pre deti s ibuprofénom a overte správny spôsob ich skladovania.

-       Lieky s prepadnutou expiračnou dobou deťom nepodávajte. Nemusia už byť účinné.

-       Nedrvte deťom tablety ibuprofénu pre dospelých. Prášok je horký, deti ho vypľúvajú, a preto nie je možné presne určiť, koľko účinnej látky dieťa už užilo.


O MojaLekáreň.sk

Internetovú lekáreň prevádzkuje na Slovensku od roku 2006 spoločnosť Pears Health Cyber, s r.o. Dnes okrem širokého sortimentu pre zdravie a krásu ponúka i poradenskú službu lekárnikov a v určitých prípadoch garantuje ich odporúčanie. Prístupom k zákazníkom a pacientom si zakladá na ľudskosti, láskavosti a excelentnej zákazníckej skúsenosti. „Sme tu pre každého, kto sa chce cítiť lepšie,“ zdôrazňuje PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladateľ a majiteľ spoločnosti Pears Health Cyber. 

MojaLekáreň.sk sa opakovane umiestňuje na popredných priečkach prestížnej súťaže Heureka ShopRoka, a radí sa tak k najkvalitnejším e-shopom slovenského internetu

Za rok 2021 sa MojaLekáreň.sk stala víťazom Ceny kvality v kategórii Zdravie. V kategórií Cena kvality: Krása a zdravie obsadila druhé miesto. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.