Genetická analýza pomáha pri podpore zdravého vývoja dieťaťa

Napísal TS UNION 02. september 2022

Až tretina detí výrazne horšie zvláda stres zo školy až do tej miery, že sa fyzicky nedokážu sústrediť a trpia tunelovým videním. Ak rodičia o tejto predispozícii vedia dopredu, vedia cieleným tréningom zmierniť tieto prejavy.

stress_girl_pixabay

Union zdravotná poisťovňa sa dlhodobo snaží motivovať svojich poistencov k zdravotnému životnému štýlu. Najnovším krokom je finančná podpora vo výške 200 eur na genetickú analýzu DNA4fit, ktorá rodičom pomáha pri nastavení vhodnej stravy či pohybovej aktivity a pri deťoch prináša mnoho užitočných informácií pre ich zdravý vývoj. Napríklad umožňuje cielene cvičiť s deťmi so stresovou predispozíciou tak, aby dokázali prekonať geneticky vrodenú stratu kontroly v stresových situáciách.

58 rozborov s informáciami k športovým a stravovacím predispozíciám

Súčasťou analýzy DNA4fit sú tri moduly: BODY4fit+ s analýzou fyzických a športových predispozícií, COOK4fit s informáciami o najvhodnejšom stravovaní a Vitamínový balíček.

Test DNA v module BODY4fit+ obsahuje 58 rozborov dedičného kódu s informáciami o predispozíciách k vytrvalosti, výkonnosti a sile. DNA reálne predurčuje zloženie a pružnosť svalových vlákien, a tým pádom prezradí veľa o predpokladoch v oblasti koordinácie, temperamentu, miery rizika zranení, ale aj o schopnosti odstraňovať laktát. „To sú zásadné informácie, ak chcete vy sami výkonnostne športovať, alebo dať svoje dieťa práve na výkonnostný šport,“ vysvetľuje Miroslava Jurčáková z programov zdravia Union zdravotnej poisťovne.

Genetika pomáha zvoliť si pre telo najvhodnejšiu stravu

Súčasťou výsledkov analýzy DNA sú aj fakty  o metabolizme, požiadavkách na živiny a kardiovaskulárnom zdraví.  Genetická analýza DNA4fit pomáha zistiť, ktorá strava vám či vášmu dieťaťu najviac prospieva a ktorá, naopak, škodí. Výsledky obsahujú aj informácie o metabolizme laktózy, hladine niektorých vitamínov a minerálov, miere rizika vystavenia oxidačnému stresu a sklonoch k zvýšenej hmotnosti. „Zaujímavosťou je, že práve genetická výbava určuje, ktoré vitamíny a minerály potrebujete dopĺňať viac, a, naopak, ktoré máte v dostatočnom množstve a stačí ich len udržiavať ich hladinu. To znamená, že z analýzy vyplynie odporúčanie, ktorá strava je pre vás alebo vaše dieťa ideálna,“ dopĺňa Miroslava Jurčáková.

Je vaše dieťa ranné vtáča alebo nočná sova?

Dospelí ľudia majú v praxi odskúšané, či sa im lepšie rozmýšľa a pracuje ráno alebo, naopak, skôr večer. Pri dieťati to však rodičia môžu nanajvýš tušiť. Analýza DNA v tomto prináša istotu a dokáže jasne povedať, v akom čase počas dňa je dieťa prirodzene aktívnejšie a kedy je preňho vhodné skôr naplánovať oddych. „Tým pádom deti nebudú rodičia trápiť učením v čase, kedy ich telo chce oddychovať, a naopak. Vďaka tomu sa dokáže učiť aj športovať oveľa efektívnejšie a s väčším nasadením a radosťou,“ hovorí Miroslava Jurčáková

Tretina detí trpí zbytočným stresom

Dáta z genetických analýz DNA4fit ukazujú, že až 33 % detí nemá tzv. gén bojovníka, čiže výrazne horšie zvládajú stres zo skúšania v škole alebo na súťažiach. Táto predispozícia vedie k automatickému zvýšeniu adrenalínu v náročnej situácii a k reálnej strate kontroly. „To znamená, že sa dieťaťu začnú potiť ruky, nekontrolovane triasť svaly a prestávajú fungovať motorické pohyby. Preťaženie mozgu podnetmi vedie k nesústredenému mysleniu a tunelovému videniu. Pre deti je to utrpenie, ktorému sa však dá cieleným tréningom predísť. Ak rodičia vďaka genetickej analýze vedia  o tejto predispozícii od ranného veku, dokážu dieťa tohto problému postupne zbaviť,“ vysvetľuje Pavol Pavlovič, CEO DNA4FIT.

Union prispieva na analýzu sumou 200 eur

Union zdravotná poisťovňa prispieva svojim poistencom sumou 200 eur na balík BODY4fit+. Súčasťou analýzy je aj stravovací plán COOK4fit a Vitamínový balíček. Bežná cena analýzy je 499 eur, poistenci Union zdravotnej poisťovne za analýzu zaplatia 299 eur. Viac informácií na https://www.union.sk/geneticka-analyza-dna4fit-spoznajte-svoje-zdravie/

Zdroj foto: Pixabay

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.