Vytlačiť túto stránku

Slovenky nevedia veľa o „tabletke po“, pritom ju každá 5. používa ako bežnú antikoncepciu

Napísal Mgr. Pavla Horáková 23. jún 2022

Unikátny prieskum MojaLekáreň.sk. Každá tretia Slovenka v dotazníku priznala, že musela siahnuť po  núdzovej antikoncepci, aby predišla neplánovanému otehotneniu, keď sa zabudla chrániť.

antikoncepcia_19

Rozhodla sa sama bez ohľadu na názor okolia a informácie o tejto tabletke získala najčastejšie z internetu alebo médií. 20 % žien uvádza, že „tabletku po“ považuje za bežnú antikoncepciu. Vyplýva to z anonymného prieskumu medzi zákazníčkami, ktorý urobila najväčšia lekáreň na slovenskom internete MojaLekáreň.sk v máji a júni tohto roku. Na otázky odpovedalo 153 žien a dievčat vo veku      od 26 do 50 rokov.

O tom, či žena použíje núdzovú antikoncepciu, sa rozhoduje sama, bez ohľadu na názor okolia a často s minimálnymi vedomosťami vhodnosti jej použitia. „Tabletku po“ ženy väčšinou hľadajú až vo chvílu, keď ju akútne potrebujú. V zásobe ju však má iba 3 % opýtaných žien. Z prieskumu MojaLekáreň.sk vyplýva aj to, že viac ako štvrtina žien a dievčat získala informácie o „tabletke po“ z internetu a médií a pred užitím prvej tabletky nepociťovala strach z užitia. Každú deviatu ženu zaujíma len to, aby zaúčinkovala a ona neotehotnela. Varovanie, kedy “tabletka po“ ohrozuje zdravie, pozná však iba každá deviata žena. Ostatné sa spoliehajú predovšetkým na lekárov alebo lekárnikov, že ich pri nákupe tabletky poučia.

„Núdzová antikoncepcia je intímna téma, ktorú sa ženy často hanbia riešiť v lekárni pred cudzími ľuďmi. Pred užitím prvej tabletky sa odporúča skonzultovať zdravotný stav s lekárom alebo lekárnikom a nespoliehať sa iba na informácie z internetu. Pokiaľ sa hanbíte riešiť túto tému osobne v lekárni, trpíte zdravotnými problémami a nie ste si isté, či „tabletku po“ môžete užiť, obráťte sa na lekárnikov v online poradni. Zavolajte alebo napíšte, veľmi radi vám poradíme. Vhodné je mať aj v kabelke vždy pripravené aspoň jedno balenie núdzovej antikoncepcie,“ radí lekárnička Mgr. Pavla Horáková, ktorá má na starosti online poradňu v MojaLekáreň.sk.

Na skúsenosti s „tabletkou po“ sa MojaLekáreň.sk pýtala vtedy, keď sa zvýšil o ňu záujem v súvislosti s možnosťou pomoci pre znásilnené Ukrajinky.

Prevažná väčšina opýtaných sa zhodla že, „tabetku po“ nepovažujú za bežnú antikoncepciu (ako je napríklad hormonálna antikoncepcia, vaginálne kapsule, antikoncepčný krém či pesar). Tretina opýtaných žien schvaľuje použitie „tabetky po“ v prípade znásilnenia. 16 % žien ju výhradne odcudzuje a 20 % žien ju naopak považuje za antikoncepciu, ktorú bežne používa. Každá tretia žena v dotazníku priznala, že po nej niekedy v živote musela siahnuť. Napríklad po nechránenom náhodnom sexe, pri zníženej účinnosti hormonálnej antikoncepcie vplyvom užívania antibiotík, či zlyhania inej ochrany.

„Z nezodpovedného prístupu k sexuálnemu životu sme s bývalým partnerom nepoužili žiadnu ochranu a nebol si istý, či u neho prišlo k vyvrcholeniu,“  anonymne sa zdôverila jedna z účastníčiek prieskumu.

Niektoré ženy hovoria aj o zábranách, ktoré v súvislosti s núdzovou antikoncepciou majú. Napríklad ako bude ich telo na tabletku reagovať a či to bude mať negatívny vplyv na menštruačný cyklus. Objavili sa aj dôvody, kedy ženám v užití núdzovej antikoncepcie bráni viera.

Núdzovú antikoncepciu by som neužívala. Mám zdravú dcérku a už z kresťanského hľadiska mi to moje telo nedovolí,“ priznala jedna z opýtaných žien.

V otázkach užívania núdzovej antikoncepcie hrá náboženské vyznanie a viera dôležitú rolu, väčšina Sloveniek však netrpí predsudkami a zhoduje sa s názorom jednej z opýtaných žien: „Pocit slobodného rozhodnutia o sebe a svojom tele je a malo by byť pre každú ženu kľúčové a neobmedzené.“

●      55 % odpovedajúcich žien o núdzovej antikoncepcii počulo,

●      20 % ju považuje za bežnú antikoncepciu,

●      16 % opýtaných s núdzovou antikoncepciou zásadne nesúhlasí,

●      3 % odpovedajúcich si nakupuje tento druh antikoncepcie do zásoby (pre každý prípad),

●      26 % nevie, kedy tabletku nemôže použiť, a spolieha sa na lekárnika.

Voľne predajná „tabletka po“ je na trhu od roku 2015. MojaLekáreň.sk ponúka ELLAONE či POSTINOR a pred ich užitím odporúča ženám poradiť sa s lekárnikom. Opýtať sa môžu v online poradni MojaLekáreň.sk aj v online chate.

 

Kedy je „tabletka po“ hrozbou

●Pokiaľ trpíte alergiou na levonorgestrel / ulipristal-acetát či ktorúkoľvek pomocnú látku nachádzajúcu sa v liečivom prípravku.

●Pokiaľ od predpokladaného počatia uplynulo viac ako 72/120 hodín alebo máte podozrenie, že ste už tehotná (meškajúca menštruácia o viac ako 5-7 dní, v nezvyčajnej sile, prebieha abnormálne, a pod.).

●Pokiaľ máte vážne ochorenie čriev, ťažkú astmu, alergiu na laktózu, galaktózu či sacharózu.

●Pokiaľ užívate niektoré lieky (barbituráty, antiepileptiká, antituberkulotiká, antiretrovirotiká, ...).

●Pokiaľ ste prekonala v minulosti mimomaternicové tehotenstvo.

Zdroj: Mgr. Pavla Horáková